0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 13.

Véget értek a gazdatüntetések Szerbiában

A termelők felfüggesztették a tiltakozásukat, miután a tárcavezető garantálta, hogy a kormány törleszti idei adósságát, és hogy jövőre is megmarad a hektáronként 35 ezer dináros (125 000 HUF) területalapú támogatás.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a gazdasági helyzetükkel elégedetlen szerbiai mezőgazdasági termelők érdekvédelmi szervezetei szeptemberben elején 15 nap haladékot adtak a belgrádi kormánynak ahhoz, hogy konkrét intézkedéseket hozzon követeléseik kielégítésére. Ha ezt nem teszik meg, ismét kivonulnak traktoraikkal az utakra, írták levelükben.

Azt követelték a kabinettől, hogy fizesse ki nekik végre a minőségi fémzárolt vetőmag megvásárlására beígért támogatás nagyobbik, második részét az idei évre.

Másik követelésük, hogy mezőgazdasági termelőként ne kelljen fizetniük a gázolajra kirótt jövedéki adót. Harmadsorban pedig a terméskiesés miatt a bankok ütemezzék át a mezőgazdasági termelőknek folyósított hitelek visszafizetését. Ezen túlmenően olyan követelésük is volt, hogy a kormány hozzon intézkedéseket az agrártermékek piacának hatékony szabályozására.

Az elmúlt években a szerbiai mezőgazdasági termelők számos alkalommal megbénították a közúti közlekedést
Az elmúlt években a szerbiai mezőgazdasági termelők számos alkalommal megbénították a közúti közlekedést

A termelők követeléseit szeptember 18-áig kellett volna teljesítenie a kormánynak. Ez nem történt meg. De közben az agrárminisztérium államtitkára jelezte, a kormány az idei szerbiai költségvetés módosításával pótlólagos eszközöket fog biztosítani az agrárköltségvetés számára. Ez lehetővé teszi majd, hogy kifizessék a termelőknek a vetőmag után járó térítés második részét, valamint az állattenyésztőknek járó elmaradt támogatásokat is. Az államtitkár azt is hangsúlyozta, hogy a szaktárca minden erejével azon fáradozik, hogy a gazdák segítségére legyen.

A sorsukba belenyugodni nem kívánó termelők azonban ezzel nem érték be, ezért szeptember 29-én megtartották első figyelmeztető tiltakozásukat. Mintegy száz gazdálkodó traktorokkal a tartományi kormány újvidéki épülete elé vonult, ahol képviselőik elismételték mivel elégedetlenek. Egy nappal az újvidéki tüntetés után már Szabadkán is tiltakoztak a gazdák. Itt az észak-bácskai város felé vezető út egyik elágazását torlaszolták el mintegy ötven traktorral.

Október 24-én folytatódtak a tárgyalások az agrártárca képviselőivel. Ennek eredményeként

abban állapodtak meg Aleksandar Martinović agrárminiszterrel, hogy a kormány számlával történő igazolás nélkül kifizeti nekik a minőségi vetőmag vásárlására beígért támogatás második részét, konkrétan 10 ezer dinárt (kb. 34 500 HUF) az idei évre, 7 ezer dinárt (25 000 HUF) már korábban megkaptak.

Ezt a hiányzó második részt a tárca egy hónapon belül átutalja a számlájukra. A pénzt minden bejegyzett gazdaság tulajdonosa meg fogja kapni a tulajdonában lévő, meg az általa bérelt termőföld hektárja után. Ígéretet kaptak arra is, hogy jövőre is megmarad a minőségi vetőmag után járó 17 ezer dináros állami támogatás hektáronként. A miniszter jelezte, hogy idejekorán, április végéig kiírják a vonatkozó pályázatot. A termelők egy hónapon át élhetnek majd a pályázati lehetőséggel. Ezen felül a termelőknek március végéig kifizetik a 18 ezer dináros területalapú támogatást minden hektár megmunkált termőföld után. Ez összességében 35 ezer dináros (125 000 HUF) támogatást jelent hektáronként.

Aleksandar Martinović szót értett az elé-gedetlen termelőkkel
Aleksandar Martinović szót értett az elégedetlen termelőkkel

A gázolaj vásárlására kirótt jövedéki adó fizetése alóli felmentésükről és egyéb követeléseikről azonban továbbra sem született megállapodás a kormánnyal. A gazdák képviselői ennek ellenére aláírták a megállapodást, és jelezték, ha a kormány állja a szavát, felhagynak a további tiltakozásokkal. Az Aleksandar Martinović mezőgazdasági miniszterrel folytatott tárgyalásokon öt gazdaszervezet képviselői vettek részt.

A tárgyalások során elhangzott, hogy Szerbia éves költségvetésének a 7 százalékát teszi ki az agárköltségvetés (126 milliárd RSD = 435 milliárd HUF).

A kormány ennyi pénzt fordít a mezőgazdaság támogatására. A gazdák általános véleménye szerint azonban ez nem elegendő a mezőgazdasági termelés versenyképességének megtartásához.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: