A kutatók azért választották a kávét, mert meglehetősen megosztó ital: aki fogyasztja, általában rendszeresen teszi ezt. Aki pedig nem szereti, az sosem fogyasztja – írja a MedicalXPress.
Hogy megismerjék a kávéfogyasztás bélbiomra gyakorolt hatását, a kutatók az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban élő mintegy 22 800 ember, valamint 211 csoportból további 54 200 ember orvosi adatainak elemzésével kezdték. Ez lehetővé tette számukra, hogy összehasonlítsák a kávéfogyasztó emberek székletminta-adatait azokéval, akik nem fogyasztják ezt az italt. Ezzel feltárták a két csoport bélmikrobiomjában lévő különbségeket.
Azoknál az embereknél, akik rendszeresen kávét ittak, a baktériumok szintje nyolcszorosa volt azokhoz képest, akik nem ittak kávét – és ez a különbség a világ minden tájáról származó embereknél stabilan fennmaradt.
A kutatócsoport elismeri, hogy nem tudják, milyen hatással lehet az emberekre az L. asaccharolyticus magasabb szintje, de azt sugallják, hogy valószínűleg összefüggésbe hozható a kávéfogyasztásnak tulajdonított egészségügyi előnyökkel. Emellett azt sugallja, hogy egyetlen élelmiszer vagy étel is jelentős hatással lehet az emberi bélmikrobiomra.