Ha elég nagy a kertünk kialakíthatunk benne télkertet, vagyis olyan részt, ami télen mutatja a legszebb arcát. De egy kis tudatos tervezéssel mindenképpen érdemes a téli időszakban is mutatóssá tenni a kertünket. Leginkább azokra a részekre koncentráljunk, ahol télen is sokszor megfordulunk, vagy kilátunk rá a nappaliban ücsörögve.
Nemcsak az örökzöldekkel (tű-, pikkely- és lomblevelűekkel) adhatunk karaktert télen a kertnek. A fásszárú növények kiválasztásakor részesítsük előnyben azokat, amelyek koronája izgalmas rajzolatú, ágrendszere érdekes (csavart) vagy habitusa szokatlan (csüngő, oszlopos, gömb).
Ne feledkezzünk meg a télizöld, bogyós, termésükkel díszítő, vagy éppen télen virágzó növényekről valamint a díszfüvekről sem. A füvek időtlenséget és egyben mozgalmasságot adnak kertnek.
A termések meghagyásával, az elszáradt magtokokkal remekül lehet díszíteni. Ezen túl pedig téli csemege a madarak számára, a különféle bogaraknak pedig búvóhely.
A termések (hóbogyó, madárbirs, lilabogyó, magyal, fagyal, borbolyák) változatos színeket és formákat visznek a télbe és élelmet nyújtanak a madaraknak.
A télen virágzó cserjékkel (törpe bangita, japán dérbabér, téli jázmin, varázsmogyoró, török mogyoró) vagy évelőkkel (bőrlevél, hunyor, japán kövérke) pedig tovább fokozhatjuk a hatást.