0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

Hazánkban is áttelel néhány fehér gólya

A téli hónapokban Magyarországon maradt néhány gólyáról tudni kell, nem beteg vagy sérült madarakról van szó: a természetes alkalmazkodási viselkedésük részeként maradnak itthon a vonulás helyett, melyhez a klímaváltozásnak is köze lehet.

Ez a tendencia a fehér gólyák mellett megfigyelhető a hasonló táplálkozású gémeknél, kócsagoknál is, továbbá a ragadozó barna rétihéja esetében. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület felhívja a lakosság figyelmét,

a télen látott fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.
Vonulásuk során oda-vissza akár 18 000 km-t is megtehetnek
(Fotó: Pixabay)

Magyarországi telelésüknek magyarázata az lehet, hogy az itt maradó példányok az enyhülő teleket kevésbé érzik kockázatosnak, mint az oda-vissza akár 18 000 kilométeres, hosszútávú vonulást. Döntésükhöz az is hozzátartozik, hogy a rendkívül változatos táplálkozású gólyák probléma nélkül tudnak téli álmot nem alvó egerekre, pockokra vadászni a többnyire hómentes gyepeken, szántókon. Ha viszont mégsem találnak táplálékot, fél-egy napos repüléssel meleg, mediterrán területekre tudnak húzódni.

A hazánkban maradt gólyák között egyre több lehet a tapasztalt telelő, azaz az olyan madár, amely már korábban sikeresen áttelelt Magyarországon.

Ennek azért van jelentősége, mert ezeknek a sikeres és egyre jobban csiszolódó túlélési stratégiáknak a birtokában vághatnak bele a következő évi áttelelési időszakba.

Természetes alkalmazkodási viselkedésük részeként maradnak itthon a vonulás helyett
(Fotó: Pixabay)

Ha kétes egészségügyi állapotú gólyát találunk, a röpképességük vagy annak hiánya alapján tudunk egyértelműen meggyőződni. A tetőgerinc, a kémény vagy a fészek magasságában álldogáló madárról már ránézésre tudhatjuk, egészséges, tud repülni.

Ha napokon keresztül olyan helyen látunk gólyát földön ülni, ahol nincs számára táplálék, egészségi állapota úgy ellenőrizhető, ha lassan felé sétálunk, és amennyiben felrepül, nincs teendőnk.

Azonban fontos alaposan megvizsgálni a körülményeket, mielőtt a madarak irányába sétálunk, ugyanis folyamatos felzavarásuk megnehezíti áttelelésüket. Probléma esetén a területileg illetékes nemzeti park őrszolgálatát lehet értesíteni.

Ajánljuk még:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: