A felvételekből kiderül, hogy a hamis mézek kereskedelmi forgalmazása mára hétköznapi dologgá vált.
Peeter Matson, Taavi Tull és Sander Sutane, Európa legnagyobb élelmiszeripari vásárán, a párizsi SIAL-on azért folyamodtak ehhez a módszerhez, mert világszerte egyre több méhész megy csődbe a mézhamisítások miatt.

Állításuk szerint a mai gyerekek gyakran csak felolvasztott, ízesített cukrot fogyasztanak, és nem ismerik a valódi méz ízét.
A jelenleg alkalmazott mézvizsgálati módszerek, mint az NMR és az LC-HRMS, már nem hatékonyak, mivel a hamisítók megtalálták a módját annak, hogy miként keverjék össze a különböző cukrokat valódi mézzel, így a tesztek nem mutatják ki a hamisítást. A méhészek egyre nehezebben tudják felvenni a harcot a hamis mézzel szemben, és az egyetlen reményük az új, innovatív módszerekben rejlik.
A párizsi vásáron az egyik cég képviselője elmondta, hogy az Egyesült Királyságba szánt méz ára alacsonyabb, mivel ott ritkán végeznek részletes vizsgálatot, például NMR-analízist. Ezt kihasználva gyengébb minőségű, akár teljesen hamisított mézet is el lehet adni. Az ilyen méz ára attól függ, milyen szintű vizsgálatokat követelnek meg.
A méhészek egy DNS-alapú teszttel ellenőrizték a kapott mézmintákat (Erről már újságunk hasábjain is beszámoltunk: lásd itt), mely ígéretes eredményeket mutatott.
A vásáron kapott mézminták elemzése során kiderült, hogy ezek csak minimális valódi méztartalommal rendelkeznek, tehát gyakorlatilag hamis mézek.
Az új, hatékony technológiák nélkül a mézhamisítás továbbra is súlyosan aláásná a méhészek helyzetét, és a tisztességes termelők kiszorulhatnak a piacról.
A piacot a kiállítás idején a következő nagykereskedelmi árak jellemezték:
- Hamis méz, amely nem esik át részletes vizsgálatokon: 1,2 USD/kg.
- NMR- és LC-HRMS-analízisen átesett méz: 1,4–1,5 USD/kg
- Minden szigorú európai vizsgálatot teljesítő méz: 1,7 USD/kg
A méhészek mindent meg fognak tenni, hogy új szabályozásokat vezessenek be. Az innovatív vizsgálati módszerek kulcsfontosságúak lesznek a mézhamisítás elleni küzdelemben, és ezzel megmenthetik a méhészetek jövőjét.
Ajánljuk még: