0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Ez az új, DNS-alapú teszt véget vethet a mézhamisításnak

Az élelmiszeripar magas forgalma, és a sokszor átláthatatlan termelési és ellátási lánc vonzza a hamisítókat. Most több éves fejlesztéssel észt méhészek és kutatók olyan eljárást dolgoztak ki, mely lehetővé teszi, hogy a mézet DNS alapon teszteljék.

A teszt segíthet csökkenteni a mézhamisítást, továbbá védi a fogyasztók és a termelők érdekeit.  Arról, hogy a mézhamisítás milyen katasztrofális szintet öltött, Méhészet újságunk hasábjain már többször részletesen is beszámoltunk, lásd itt.    

magyar méz
Magyar mézek
Fotó: Vermes Tibor
A fejlesztők szerint a DNS-alapú teszt lehet a becsületes méhészek reménye a a jelen válságban. 

De lássuk, milyen alapokon nyugszik az eljárás.

Míg a virágporszemcsék mikroszkópikus vizsgálata egy adott méz nektárt adó növényeinek kimutatására ad lehetőséget, addig a DNS-alapú elemzés molekuláris szinten vizsgálja a mézet, és nemcsak a pollent adó növények, hanem a nektárt  illetve a mézharmatot adó növények, valamint egyéb jelenlévő élőlények is azonosíthatóak a segítségével. 

A méz tartalmazza ugyanis mindazon élőlények DNS-nyomát, mellyel a méhek érintkezésbe kerültek, illetve amelyek bekerültek egy adott mézbe (növények, baktériumok, gombák, rovarok stb.).

Ez azt is jelenti, hogy  minden mézmintának egyedi és hamisíthatatlan DNS-profilja, vagyis „ujjlenyomata” van.

A hamis méz felderítésén kívül tehát a DNS-szintű monitorozás segíthet a méhcsalád esetleges fertőzéseinek korai felismerésében, lehetőséget biztosítva az átfogó gazdasági károk megelőzésére. 

További előnye az eljárásnak, hogy a DNS-vizsgálat szerepeltetése a mézcímkén akár versenyelőnyt is jelenthet egy termelő számára, hiszen egy hiteles és átfogó eljárásról van szó. 

Kairi Raime, a Tervise-i  Technológiai Fejlesztési Központ (TAK) élelmiszer-metagenomika részlegének vezetője szerint a mézhamisítás és a méhek kórokozói jelentik jelenleg a méhészek legfőbb problémáját. 

Illusztráció
Fotó: Pixabay

Szerinte

a DNS-alapú elemzés lehetővé teszi, hogy a méhekre 20 legveszélyesebb  kórokozót illetve parazitát idejében beazonosítsák. Ilyen átfogó elemzés ma a világon sehol máshol nem érhető el.

Egyetlen mézminta elemzése 10-20 millió DNS-szekvenciát vizsgál, így lehetővé teszi minden olyan faj azonosítását, amelynek DNS-szekvenciáját már ismerjük.

A több mint kétszáz észt méhész mézének DNS-alapú tesztelése során olyan magas szintű hamisítványokat is felderítettek, melyekről ezt a hagyományos vizsgálatokkal nem lehetett kimutatni. 

“Az élelmiszer-metagenomikai DNS-elemzés egyelőre kihasználatlan piaci potenciált kínál. Széles körű alkalmazása lehetőséget teremt arra, hogy a vásárlók bizalmát visszaállítsuk és tisztességes versenyt biztosítsunk a becsületes termelők és kereskedők számára” – állapítják meg a kutató.

A fejlesztők szerint az DNS-alapú elemzés más élelmiszerek esetében is alkalmazható, a lehetőség nyitott ezen eljárások kidolgozására.

A fejlesztés innovatív módon egy csúcstechnológiás orvos-kutatási eljárást ültet át az élelmiszeripar területére. 

A cikk az alábbi forrás alapján készült. Köszönet Siiri Kolkanak és Weiner Sennyey Tibornak, hogy felhívták rá a figyelmünket!

Estonian honey received a unique DNA test in the world — Trade with Estonia

Ajánljuk még:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: