0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Az élelmezésbiztonság szuverenitási kérdés is

Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszer-gazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkára a magyar mezőgazdaság aktuális helyzetéről és a jövőbeni kilátásokról nyilatkozott a Magyar Mezőgazdaságnak.

Az interjúban kitért az ágazatot érintő kihívásokra, valamint a kormányzati intézkedésekre, amelyek célja a gazdák támogatása és a versenyképesség fenntartása. Az államtitkár hangsúlyozta a fejlesztések fontosságát, kiemelve az Élelmiszeripar Bajnokai Programot, amely a magyar cégek nemzetközi sikereit hivatott elősegíteni. Szó esett a Nébih átalakításáról és az új Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság feladatairól, valamint a madárinfluenza és az aflatoxin jelentette problémákról.

Az utóbbi években számos kihívással kellett szembenéznie a magyar mezőgazdaságnak. Hogyan látja most a magyar agrárium helyzetét?

– Alapvetően azt gondolom, hogy a magyar agrárium helyzete stabil, de továbbra is számos kihívással kell szembenéznünk. Az aszály valóban komoly problémákat okozott, különösen a kukorica- és a napraforgó-termesztésben, de a kormányzati intézkedéseknek, például az öntözésfejlesztési támogatásoknak és a kárenyhítési alapnak köszönhetően sikerült enyhíteni a károkon. A háború és az infláció hatásai azonban továbbra is éreztetik magukat.

Az energiaárak emelkedése és a takarmányárak növekedése komoly terhet ró a gazdákra. Az a célunk, hogy a magyar mezőgazdaság minél válságállóbb legyen, és a gazdáknak minden segítséget megadjunk ahhoz, hogy versenyképesek maradjanak. Ezért is indítottunk el számos fejlesztési beruházást támogató programot.

Nagyon sok szó esik a fejlesztésekről. Mit várnak ezektől?

– A fejlesztési lehetőségek iránti érdeklődés kimagasló! Az idén két felhívást jelentettünk meg az élelmiszeripari beruházásokhoz – mindkét esetben átlagosan 50 százalékos támogatási intenzitással, de eltérő keretösszeggel és támogatási maximummal. A kisebb, 50 milliárd forintos keretösszegű felhívásban maximum 200 millió forintot lehetett igényelni. A 2021-es időszakban ennek a felhívásnak mérsékelt volt a sikere, 14 milliárd forintot igényeltek a cégek az 50 milliárdos keretösszegből. Idén, a korábbi tapasztalatok és az ipari igények figyelembe vétele mellett, átstrukturáltuk a felhívást, és a keret az 54 milliárd forintos igény révén túljegyzésre került. A nagy élelmiszeripari pályázatok esetében – ahol akár 5 milliárd forint támogatást is igényelhettek a vállalkozások – a helyzet még látványosabb: a 150 milliárd forintos keretösszegre 708,5 milliárd forintnyi igény érkezett.

A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a cél az, hogy minél több pályázó részesülhessen támogatásban. Jelenleg 450 milliárd forint áll rendelkezésre az élelmiszeripar fejlesztésének támogatására.

Az eredeti tervek szerint jövőre egy újabb pályázati kör indult volna, de látva a hatalmas érdeklődést, a gyorsaság és a források mielőbbi elosztása lett a prioritás. Amennyiben lehetséges, források átcsoportosításával egy második kört is kiírunk majd. A jövő évi pályázati keretösszeg várhatóan nem éri el a mostanit, de az idén rekordösszegű forrás jut az élelmiszeripar fejlesztésére.

A kormány nemrégiben indította el az Élelmiszeripar Bajnokai Programot. Mi a céljuk ezzel és milyen elvárásaik vannak a Nemzeti Bajnokokkal szemben?

– A Nemzeti Bajnokok nagyon fontos részét képezik a támogatásoknak. A Nemzeti Bajnokok Program célja, hogy támogassa a magyar élelmiszeripar fejlődését és segítse a magyar cégeket abban, hogy sikeresek legyenek a nemzetközi piacon. Kiválasztottunk olyan termékpályákat, amelyekben hagyományosan erősek, versenyképesek vagyunk, megvan a tudás és a képesség a fejlődésre. Ilyenek vannak például a húsiparban, a baromfiágazatban, a tej­iparban, a pékiparban, feldolgozóiparban, takarmányiparban és a konzerviparban. Ezekben az ágazatokban jó lehetőség van a nemzetközi piacon való érvényesülésre is. Egy focis példát hoznék: ma a Ferencváros eljutott odáig, hogy rendszeres szereplője az Európa Ligának, ott már helyt áll, de volt, hogy belekóstolhatott a Bajnokok Ligájába is. Ferencváros-szurkolóként nyilván azt szeretném, ha minden évben játszhatna a Bajnokok Ligájában.

Ugyanígy az élelmiszeriparban is szeretnénk elérni, hogy a magyar cégek ne csak az Európa Ligában, hanem a Bajnokok Ligájában is labdába rúghassanak, a világ élvonalába tartozzanak.

Példaként említhetném a Hellt, amelyik ma a harmadik legnagyobb energiaital-gyártó cég a világon, és amint készen lesznek az azerbajdzsáni gyárukkal, már a másodikak lesznek. A program keretében támogatjuk a hazai alapanyagok felhasználását, a tudásfejlesztést, a technológiai innovációt és az integrációt.

élelmiszeripar
Fotó: MTI/Vajda János
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: