0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Nemzeti kincsünk a virágpor!

Eljött az ideje a vonatkozó jogszabályok megalkotásának: a méhlegelő virágport adó növényeit nemzeti kincsként kell kezelni és védeni!

Korábban már írtunk a Méhészet szaklapban a nemzetközi EU-INSIGNIA projektről, amelyben mi, magyarok is részt veszünk. A 2023-as környezetterhelési monitoringkutatásban 15 méhészetben (az egyik a sajátom, illetve az egyiknél egymástól sok 10 kilométerre lévő két telephelyről kerültek ki a minták) gyűjtöttünk mintákat. Magyarország a részt vevő 27 tagországból abba a négybe tartozott, amelyik az igényelt virágpor mintáinak 100 százalékát beküldte.

méh, virág
Fotó: Pixabay

Ezért külön köszönet a részt vevő méhészeknek:

  • Csali Tibor, Nemesvita
  • Csányi Antal, Pécs
  • Farkas Evelin, Páhi
  • Hegyi Tamás, Újszentmargita
  • Kis István, Mezőfalva
  • Kiss Norbert, Székesfehérvár
  • Kővágó Károly, Murakeresztúr
  • Molnár Gergely, Vizsoly
  • Nagy Balázs, Pannonhalma
  • Pánácz Tibor, Fertőendréd
  • Szilasi József, Budafok
  • Szlávik-Orvos Mária, Békéscsaba
  • Terbe István, Kiskunmajsa

Az eredmények kiértékelésénél a szakmai tanácsadó Rőzséné dr. Büki Etelka, a fényképész Palkovics Iván volt, köszönjük a munkájukat!

Az első eredmény a virágporokról érkezett. Kéthetente vettünk mintákat, összesen 135-öt. Az első mintavétel május elején volt, az utolsó augusztus végén, így a korábbi, illetve későbbi minták most nem voltak a vizsgálat tárgyai. Megérkezett az 1261 sorból álló eredmény. Az adatok elemzése hosszabb folyamat lesz, de érdekességeket már most meg tudunk állapítani.

Ahhoz, hogy pontosan megérthessük a számokat, a módszert is ismertetni kell.

Az eredmény minden mintában két méhcsalád átlagát jelenti. Azaz, ha azt látjuk, hogy Békéscsabán a negyedik mintavételben az olajretek (Raphanus sativus var. oleiferus) 63 százalékos részarányt mutat, akkor az azt jelenti, hogy az egyik méhcsaládban ennél nagyobb, a másikban ennél kisebb arányban szerepel. Azt azonban nem tudjuk, hogy mennyivel térnek el a családok az átlagtól. Azaz van olyan méhcsalád, amelyik egy napon (2023. május 1–4. között volt a mintavétel) több mint 63 százalékban gyűjti az olajretek virágporát.

A virágporminta egyetlenegy nap virágporhordásából képződött. A kéthetes ciklus mintavételei között lehetnek olyan növények, amelyeket gyűjtött a méh, de pont nem kerültek be, vagy nem a fontosságuknak megfelelően.

A másik megmagyarázandó a növények neve. A portugál laboratóriumban (köszönet Alice Pintónak és csapatának) a növény genetikai anyagából kiválasztottak egy szakaszt (ITS2), és ezt a részt hasonlítják össze az adatbázissal. A vizsgálati módszer elég jó, a növényeket fajszinten azonosítja. A mi káposztarepcénk, a Brassica rapa subsp. oleifera, itt nem mutat különbséget a Brassica rapa subsp. rapa-hoz képest (tarlórépa), így az alfajt a helyi viszonyok ismeretében kell azonosítani.

A módszer érzékenységét mutatja, hogy megkülönböztet három útifűfélét: réti, lándzsás és homoki útifüvet.

A jelen vizsgálatban két méhcsalád egynapos virágporgyűjtésének átlaga az alábbi növényeknél volt kiemelkedően magas:

Egy százaléknál magasabb átlaggal 175 növény szerepelt.

Látszik, hogy a fehér akác virágporforrásként is jelentős, ebben a kutatásban a tizedik helyre került. Két méhcsaládból az egyiknél a vizsgálat napján a behordott virágporcsomók összetételében a fehér akác több mint 42 százalékban volt jelen.

A két virágporminta nagy eltérést mutat, a méhek két hét különbséggel gyűjtötték Pannonhalma környékén

Azt is fontos megjegyezni, hogy az itt megmutatott 13 növényből csupán öt a termesztett növény. Ez megnöveli a hatóságként eljáró emberek, falugazdászok felelősségét, hogy a többi lágyszárú növényt se kaszáltassák le az agrárgazdálkodás nevében.

A fenti vizsgálatok bizonyossá tették, hogy eddig méhlegelőként nem nagyon emlegetett növények fontossága is bizonyításra került: zamatos turbolya, tövises iglice, lándzsás útifű stb.

Eljött az ideje a vonatkozó jogszabályok megalkotásának: a méhlegelő virágport adó növényeit nemzeti kincsként kell kezelni és védeni!

 

Szerző: Dr. Körmendy-Rácz János,

az INSIGNIA kutatás magyarországi koordinátora

Forrás: Méhészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: