Egyes növények segítik a hatékony napozás folyamatát, de vannak, amelyek károsak erre, mert például fényérzékennyé teszik a bőrt.
Az ózonréteg sérülése és a naptevékenység fokozódása miatt az utóbbi években jelentősen megnőtt a Földre érkező káros sugárzás mennyisége. Fontos megjegyezni, hogy borongós napokon és árnyékban is van UV-sugárzás, ezért a védekezést ekkor sem érdemes elhanyagolni. Nemcsak akkor érik a Nap sugarai a bőrt, amikor direkt napozunk, hanem erős sugárzás idején felöltözve is leéghet az arc vagy a nyak.
A legjobb, ha már tavasztól közel engedjük magunkhoz a lágyabb napsugarakat, hogy stimulálják a melanintermelést. Ha ezt elszalasztottuk, legalább a tervezett nyaralás előtt eddzük a testünket, hogy később a bőrünk felkészülten fogadja a nyári szabadság, utazás alkalmával rázúduló erőteljesebb hatásokat. A lényeg, hogy megtaláljuk a módját a napsütés egészséges élvezetének anélkül, hogy bármikor is leégne a bőrünk. Akár már napi 10 perc napozás elegendő lehet, de nem mindegy, mikor napfürdőzünk. Az aktív D-vitamin előanyaga (a D3-vitamin) legnagyobb mértékben a kritikusnak mondott időszakban (11-16 óra között) képződik az UVB-sugarak hatására. Ezért a „tankolás” ebben a periódusban a leghatékonyabb. Viszont bőven elegendő ilyenkor 10-20 perc naphatás a napi adag megszerzéséhez.
A bőrben képződött előanyag hasznosulása 1-2 napig is eltarthat. Ezért napozás után csak kíméletesen tisztálkodjunk, elsősorban tiszta vízzel, mert a tisztálkodószerek kimossák a bőr leheletvékony rétegében összegyűjtött D-vitamint, ezzel gyakorlatilag tönkre is teszik a napozás eredményét. A rendszeres naphatás védettebbé teszi a bőrt és az egész szervezetet, míg a ritkán történő napozás fokozhatja a kellemetlenségek, a leégés és a bőrrák kialakulásának rizikóját.
A napozókrémek feladata, hogy megszűrjék az UV-sugarakat, de ezzel lényegében gátolják a D-vitamin termelődését. Ezért lényeges, hogy elkülönítsük magunknak azt a napi néhány percet megfelelő körülmények között, amikor feltöltődünk. A többi időre körültekintően válasszunk bőrvédő készítményt vagy használjunk a testünk nagy részét fedő ruhát. A napozás szerelmeseinek ez utóbbi persze nem opció, szóval nekik különösen felelősségteljesen kell választaniuk fényvédő készítményt, de maguk is készíthetnek.
Fényvédő olajok
A málnamagolaj kiemelkedő fényvédő hatással bír (SPF 30-50), emellett gyulladáscsökkentő, és számos különféle bőrpanasz esetén hasznos segítséget nyújthat. A sárgarépamag-olaj antioxidáns és rendkívül jó fényvédő hatással rendelkezik (SPF 15-30), de inkább keverékben ajánlott alkalmazni, mint önmagában, keverjük például mandulaolajjal.
Az olívaolaj fényvédő képessége kevésbé jelentős (SPF 7-8), de könnyen hozzáférhető, megfizethető, valamint fantasztikus bőr- és hajápoló. Az olasz nők egyik legfőbb szépségtitka az olívaolaj, szinte minden porcikájukat bekenik vele. A könnyed, gyorsan felszívódó, minden bőrtípusnak megfelelő jojobaviasz szintén versenyben van. Rövidebb kint tartózkodás esetén választhatjuk a kókuszolajat is, ami ugyan csak enyhe fokú fényvédő hatással (SPF2) rendelkezik, viszont csodálatos illattal lengi körül az embert. Bőrpuhító, tökéletesen felszívódik, nem tömíti el a pórusokat, és véd a szabad gyököktől. Az antioxidánsokban gazdag paradicsommag-olaj enyhe fényvédő hatással bír, és segíti a bőr regenerálódását. Viszont allergizálhat, ezért az illóolajokhoz hasonló módon kell tesztelni, mielőtt nagyobb felületen alkalmaznánk.