Ha időben felismerjük őket, akkor környezetbarát módon is védekezhetünk ellenük, és nem kell azonnal vegyszerekhez nyúlnunk. Az atkák akkor szaporodnak fel nagymértékben, ha száraz meleg az idő, az idei időjárás a nyár második felében tökéletesen megfelelt számukra.
A kifejlett atkák és a lárvák egyaránt a megszúrt növények nedveiből táplálkoznak. Az atkák szívogatásának hatására a levelek, hajtások torzulnak, meggörbülnek. Száraz időben elszáradnak, nedves körülmények között az atkák miatt károsodnak a levelek is.
amely kártételét onnan ismerhetjük fel, hogy a növények levélszíne egyik napról a másikra száraz és barnás színű lesz, a levélfonákon bronzszínű szövedéket látunk. Gyomnövényeken ugyanúgy szívogat, mint kedvencein, az uborkán, cukkinin, padlizsánon, paradicsomon, paprikán, babon, szamócán, alma- vagy szilvafán. Még a melegkedvelő dísznövényeken is felbukkanhat, a leandert például gyakran ellepi.
A takácsatkák nem válogatnak, a dísznövényektől a zöldségféléken át bárhol felbukkannak, és nagyon sok tojást produkálnak. Ráadásul a gyakran használt rovarölő hatóanyagcsoport, a piretroidok hatására még nő is a lerakott tojások száma. Közéjük tartozik a közönséges takácsatkán kívül a piros gyümölcsfa-takácsatka. A nőstények vagy a tojások telelnek át az avarban vagy a fák kéregrepedéseiben.
Engedélyezett ellene a Flumite
240 SC, adagja 4 ml/10 l víz. Takácsatka ellen alapos lemosásszerű permetezés javasolt. Mivel gyorsan szaporodnak, ismételni kell a kezelést, ami azzal a kockázattal jár, hogy ellenállóvá válnak az atkák a használt atkaölő szerrel szemben. Narancsolaj hatóanyagú szerek is használhatók ellenük, amelyek fizikai módon hatnak, gyakorlatilag kiszárítják az atkák bőrét. Ilyen készítmény a Prev-Gold, az Oroganic, illetve az utóbbival megyegyező Sinala.
A gubacsatkafélék az atkák egy másik gyakori családja, tagjai gyakran előfordulnak dión és szőlőn. A leveleken feltűnő dudorok jelennek meg, és emiatt a levelek és hajtások torzulnak.