0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 26.

Beválnak-e a népi időjárási jóslatok?

Az emberek mindennapi tevékenységében ősidők óta meghatározó szerepe van az időjárásnak. Ez tulajdonképpen ma sincs másként, ahogy az sem, hogy mindig is kíváncsiak voltunk az előttünk álló napok, hetek, hónapok időjárására.

Gyertyaszentelő Boldogasszony napja

Ha Gyertyaszentelő Boldogasszony napján, vagyis február 2-án a medve meglátja az árnyékát, akkor visszamegy a barlangjába, mert még hosszan tart a tél. Általában úgy vélték, hogy ha ezen a napon jó idő van, akkor abban az évben későn tavaszodik.

2023-ban voltak olyan helyei az országnak, ahol kisütött a nap Gyertyaszentelő Boldog­asszony napján, tehát az előbújó medve akár meg is láthatta az árnyékát.

Másnap pedig a tél leghidegebb periódusa vette kezdetét, amikor éjszakánként már -7 és -10 fok közé hűlt a levegő és napközben is csak kevéssel fagypont fölé emelkedett a hőmérséklet. A napi középhőmérsékletek több napon át országszerte fagypont alatt maradtak. Bár a téli hideg csak egy bő hétig tartott, és utána visszatért az átlagosnál enyhébb idő, a medve azonban nem hiába tért vissza barlangjába miután meglátta az árnyékát, mert még valóban hideg időszak következett Gyertyaszentelő Boldogasszony napja után.

medve barlang népi időjáslósás
Fotó: Pixabay

2024-ben ezen a jeles napon a változóan felhős ég mellett voltak napos időszakok is, a medve, ha visszabújt a barlangjába, azt rosszul tette, mert február folyamán az ilyenkor szokásosnál 6-7 fokkal melegebb, kimondottan tavaszias időjárás következett. A népi megfigyelés csak azokon a helyeken bizonyult jónak, ahol tartósan felhős volt február 2-án az ég.

„Ha Dorottya szorítja, Julianna tágítja”

Ez azt jelenti, ha február 6-án hideg, fagyos az időjárás, akkor az február 16-ára megenyhül. 2023-ban Dorottya-napon fagyos, hideg idő volt országszerte, éjszaka -5 és -10 fok közé hűlt a levegő és napközben is csak kevéssel fagypont fölötti értékeket mérhettünk. Julianna napjára megenyhült az idő, ami a maximum hőmérsékleteket illeti, mert hazánk nagy részén 8 és 13 fok közé melegedett a levegő, de hajnalban ezen a napon is fagypont alatti, -1 és -8 fok közötti értékek voltak jellemzőek. A napi középhőmérséklet azonban magasabb volt a február 6-án számított értéknél, tehát a jóslat bevált 2024-ben.

2024-ben  Dorottya nem szorította, országszerte fagymenetes, tavasziasan meleg időben volt részünk, napközben 15-18 fokig emelkedett a hőmérséklet.

Tíz nappal később már előfordultak gyenge éjszakai fagyok és kissé visszaesett a nappali felmelegedés mértéke is, de ekkor is az ilyenkor szokásosnál enyhébb időben volt részünk. 2024-ben nem értékelhető a Dorottya-napi népi regula beválása, mert a feltétel nem állt fenn.

Jégtörő Mátyás

„Ha Mátyás jeget talál, akkor töri, ha nem talál, csinál.” Jégtörő Mátyás-ként is emlegetik február 24-ét. Tavasziasan enyhe, fagy­mentes időjárás jellemezte ezt a napot 2023-ban, majd pár napra rá erős lehűlés érkezett országszerte fagyokkal. Vagyis 2023-ban Jégtörő Mátyás nem talált jeget, de csinált. Ezzel szemben 2024-ben se nem talált, se nem csinált, mert február 20-a után csak márciusban fordultak elő gyenge éjszakai fagyok.

„Sándor, József, Benedek zsákban hozzák a meleget.”

Elég változatosan alakult a hőmérséklet 2023 márciusában, sarkvidéki eredetű hideg és délnyugatról áramló meleg légtömegek váltakoztak. Március 18-tól a megelőző időszakhoz képest valóban egy melegebb időszak következett, amikor a tavasziasan enyhe napokon jól lehetett haladni a tavaszi mezőgazdasági munkákkal és a vegetáció is gyors fejlődésnek indult. Tehát Sándor, József és Benedek valóban zsákban hozták a meleget. Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy a hónap utolsó hetében még visszatértek az erős éjszakai fagyok, vagyis a zsákban hozott meleg nem volt tartós.

krókusz időjárás hó népi jóslás
Fotó: Myriams-Fotos, Pixabay
Sándor és József kimondottan hűvös levegőt tartogattak a zsákjukban 2024-ben, március első feléhez képest 17-étől visszaesett a hőmérséklet, 18-án és 19-én éjszakánként fagyok is előfordultak,

és napközben is csak 10 fok közelébe melegedett a levegő. Ez még mindig az ilyenkor szokásosnál melegebb időt jelentett, de az előző időszakhoz képest lehűlés történt. Benedek már jobban teljesített, 20-ától melegedés kezdődött és 21-én, valamint az azt követő pár napban 20 fok közelében alakultak a maximumhőmérsékletek. Összességében azonban nem mondható el, hogy 2024-ben Sándor, József és Benedek hozták volna a meleget.

Szervác, Pongrác, Bonifác

„Szervác, Pongrác, Bonifác mind a fagyos­szentek, / Hogy a szőlő el ne fagyjon, füstöljenek kentek!”

A május 12–14. között gyakori lehűlésre, fagyokra utal ez a népi megfigyelés. Fagyok tavalyelőtt nem fordultak elő ebben az időszakban, azonban lehűlt az idő, és az ilyenkor szokásosnál 2-4 fokkal alacsonyabban alakult az átlaghőmérséklet (1. ábra). 2024-ben összességében nem volt hideg ezekben a napokban, de az északkeleti országrészt nagy napi hőingás jellemezte, és az északi völgyekben Szervác napján 0 fokig csökkent hajnalban a hőmérséklet (2. ábra), tehát „működött” a fagyosszent.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: