Medárd-nap
Ha Medárd napján esik az eső, akkor negyvennapig esni fog, ellenkező esetben pedig ennyi ideig szárazság lesz.
Medárd napja június 8-án van, a negyven napos periódus pedig július 18-ig tart. 2023-ban ezen a napon sokfelé előfordultak heves záporok, zivatarok, néhol felhőszakadások hazánkban (3. ábra).
2024-ben többfelé voltak számottevő esők, záporok június 8-án. Június közepétől azonban csökkent a csapadékhajlam és csak a hőhullámokat lezáró hidegfrontokhoz kötődően alakultak ki záporok, zivatarok. 2024-ben is kialakult egy körülbelül egy hónapon át tartó csapadékos időszak a nyár elején, de ahogy a tavasz, majd a nyár is hamarabb kezdődött a szokásosnál, a más években Medárd napját követő csapadékos időszak is korábbra tevődött, május közepétől június közepéig tartott.
Péter-Pál és Illés napja
Péter-Pál napján, vagyis június 29-én sokfelé nem mentek ki a földekre dolgozni, mert ezen a napon gyakran voltak erős villámtevékenységgel párosuló viharok, és a korábbi villámcsapásos halálesetek miatt féltek elődeink. Illés napján, július 20-án is a Péter-Pálhoz hasonló okok miatt volt munkatilalom.
Péter-Pál napján, 2023-ban egyáltalán nem volt csapadék, sem villámtevékenység hazánkban, Illés napján pedig északkeleten, a Felső-Tisza, Rétköz, Bodrogköz vidékén voltak hevesebb villámtevékenységgel járó zivatarok. Ez utóbbi tájakon bevált az Illés-napi jóslat, míg a Péter-Pál-napi sehol sem bizonyult jónak.
Jakab napja
A Jakab-napi, vagyis július 25-i időjárásból a télen várható időjárásra jósolt a néphagyomány: az e napi sok fellegből sok hóra, az északi szélből pedig hideg télre következtettek.
2023. július 25-én sokfelé erősen megnövekedett a felhőzet hazánkban, és számottevő csapadék is hullott, tehát elmondhatjuk, hogy sok felleg borította az eget, ha nem is volt egész napon át borult idő. A 2023/24-es télen azonban nem hullott sok hó, a téli csapadék nagyrészt eső formájában esett. A szél Jakab napján nagyrészt nyugatias irányból fújt, tartós északi szél, ami hideg telet vetített volna előre, nem volt, és a tél is 3–4 fokkal enyhébb lett a sokéves átlagnál. Tehát a Jakab-napi jóslat első fele nem vált be, a második felének beválása pedig nem értelmezhető.
2024. július 25-én gomolyfelhős, de hazánk nagy részén nagyrészt napos időjárás volt a jellemző, csak a keleti országrész középső tájain volt több felhő (4. ábra). A jellemző szélirány nagy területen az északi volt. Mindebből a Jakab-napi jóslat alapján arra következtethetünk, hogy az előttünk álló tél hideg lesz, és sok hó főként a Dunától keletre valószínű.
Szent Bertalan
„Amint Szent Bertalan magát mutogatja, / Az őszi idő is magát mind aszerint tartja.” Vagyis az augusztus 24-i időjárásból a közelgő ősz időjárására következtettek.
Összességében azonban nem mondható száraznak az ősz, bár voltak száraz időszakai, de az ország túlnyomó részén a három hónap alatt több csapadék hullott a szokásosnál, kevesebbet főként a Dunántúl nyugati tájain mérhettünk.
2024-ben augusztus 24-én napos, száraz, forró időben volt részünk. Az idei ősz országszerte naposabb volt a sokéves átlagnál, azonban azzal együtt is, hogy október közepe és november közepe között szinte semmi csapadék nem hullott hazánkban, a teljes ősz folyamán az ország túlnyomó részén több csapadék hullott az ilyenkor szokásosnál. A hőmérséklet a sokéves átlag körül alakult. Tehát a Bertalan-napi jóslat csak részben, a napsütés vonatkozásában vált be.
A meteorológiai ősz első napja
A meteorológiai ősz első napján, ha napos az idő, akkor abból esős őszt jósolt a néphagyomány.
Tavaly szeptember 1-jén részben napos idő volt hazánkban, az ősz pedig az ország nagy részén esősebb volt a szokásosnál. Tavaly ezen a napon zavartalanul napos időben volt részünk, és az ősz folyamán a sokéves átlagnál több csapadék hullott hazánk nagy részén. Tehát 2024-ben ez a népi bölcselet hazánk jelentős részén megállta a helyét.