0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 26.

Beválnak-e a népi időjárási jóslatok?

Az emberek mindennapi tevékenységében ősidők óta meghatározó szerepe van az időjárásnak. Ez tulajdonképpen ma sincs másként, ahogy az sem, hogy mindig is kíváncsiak voltunk az előttünk álló napok, hetek, hónapok időjárására.

Kisasszony napja

A Kisasszony-napi bugyborékos vagy ritka szemű esőből csapadékos őszre következtettek. Kisasszony napja szeptember 8-án van, a bugyborékos vagy ritka szemű eső pedig záporos csapadékot jelent. Sem 2023-ban, sem 2024-ben nem volt csapadék ezen a napon, tehát maga a feltétel nem releváns.

„Ha Szent Mihály lova deres, akkor behozza a telet.”

Szeptember 29-e, Szent Mihály-napja a gazdasági év fordulója volt elődeinknél, ilyenkor kezdték törni a kukoricát és a Szent György-napkor kihajtott jószágot is ekkor terelték haza. Több népi időjárási bölcselet is fűződik ehhez a naphoz.

Tavalyelőtt Szent Mihály lova nem volt deres, az első őszi fagy 2024-ben október 2-án fordult elő hazánkban és a tél sem kezdődött korán.

A ló 2024-ben sem lett deres, ám másnap, 30-án már többfelé fagypont közelébe hűlt kétméteres magasságban a levegő, a felszínen pedig dér képződött. De ez nem Szent Mihály-napján történt. Az igazi korai tél tavaly sem köszöntött be, bár november 22-én reggelre sokfelé lett fehér a táj, és ez az időpont az elmúlt húsz évben a tél korai kezdetének számít. Tehát kicsit „sántít” a feltétel is és a következmény is, de összességében nem rossz a jóslat.

„Szent Mihálykor keleti szél / Igen komoly telet ígér.”

Tavalyelőtt ezen a napon hazánk nagy részén nem fújt számottevő szél és változó volt a szélirány, csak Sopron környékén voltak erősebb széllökések déli, délnyugati irányból. Határozott keleti szél nem volt megfigyelhető. A tél sem volt „komoly”, sem „igen komoly”, az átlaghőmérséklet 3-4 fokkal magasabban alakult a sokéves átlagnál. Tavaly Szent Mihály napján erős, többfelé viharos északias szél fújt, tehát a keleti szél feltétele nem volt adott 2024-ben sem.

„Amilyen az idő Orsolya napján, olyan lesz a tél”

Orsolya-nap október 21-én van. Tavalyelőtt ezen a napon az évszakhoz képest kimondottan meleg, hazánk nagy részén csapadékos időjárás volt a jellemző, szárazabb idő csak a Tiszántúlon volt (5., 6. ábrák). Ezzel nagymértékben összecseng a téli időjárás: a tél rendkívül enyhe és a Tiszántúl, valamint a déli határszél kivételével csapadékosabb volt a sokéves átlagnál (7., 8. ábrák). Tehát 2023-ban az Orsolya-napi népi jóslat nagyon szépen megmutatta a rákövetkező tél időjárását.

Tavaly október 21-én száraz, napos időben volt részünk nagy napi hőingással. Hajnalban többfelé dér képződött és helyenként két méteren is fagypont körüli értékeket mérhettünk, míg napközben 17-18 fokig melegedett a levegő. A napi középhőmérséklet az ilyenkor szokásosnál kissé magasabbnak adódott. Ez alapján a 2024-es évben száraz, az átlagosnál kissé enyhébben indult a tél.

Dömötör-nap

A Dömötör-napi hideg szelet a hideg tél előjelének tartották. Dömötör-nap október 26-án van, 2023-ban ezen a napon délies szél fújt, és az átlagosnál jóval enyhébb volt az idő, tehát hideg szélről semmiképp nem beszélhetünk. 2024-ben többnyire keleties volt a szélirány október 26-án, de ez a szél sem nevezhető hidegnek, hiszen napközben sokfelé 20 fok fölé melegedett a levegő. A Dömötör-napi jóslat feltétele tehát egyik vizsgált évben sem volt releváns.

Márton-nap

„Ha Márton napján a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.” Tavalyelőtt Márton napján, azaz november 11-én nem volt fagy az országban, vagyis a lúd sem járt jégen, ugyanakkor karácsonykor is vízben poroszkált, mert akkor is enyhe, a megelőző napokban csapadékos időben volt részünk. Tavalyelőtt tehát nem vált be ez a Márton-napi regula. Tavaly főként az északkeleti országrészben volt fagyos a reggel november 11-én, tehát a Márton-napi jóslat szerint abban az országrészben enyhe idő volt várható a 2024-es karácsonykor.

Katalin-nap

„Ha Katalin kopog, akkor karácsony locsog.” „Ha Katalin locsog, akkor karácsony kopog.”

Tavalyelőtt Katalin-napon, vagyis november 25-én többfelé előfordult gyenge fagy hazánkban, de voltak az országnak fagymentes területei is. A karácsony azonban országszerte enyhe időt hozott, tehát a Katalinkor fagyos helyeken bejött a jóslat, míg máshol nem. 2024-ben is hasonlóan alakultak a minimum-hőmérsékletek Katalin-napon, mint tavalyelőtt, a karácsony hőmérséklete pedig egyelőre nyitott kérdés.

Népi időjárási jóslatok beválása

Beválások

Népi időjárási jóslatok beválásaA leírtak alapján 2023-ban a vizsgált népi jóslatok beválása a következőképpen alakult: nyolc tekinthető jónak, négy részben jónak, három rossz, hét esetben pedig nem értelmezhető a beválás, mert a feltétel nem releváns (9. ábra). Ez összesen 22 darab, mert Jakab-naphoz két jóslat is kapcsolódik. Összességében 2023-ban egészen jól beváltak a legismertebb népi megfigyeléseken alapuló időjárási jóslatok. Ezzel szemben 2024-ben jóval kevesebb, mindössze három időjárási népi bölcselet vált be, négy beválása volt részben jó, öt nem vált be, öt esetben pedig a feltétel nem volt adott, ezért az eredményt sem tekintettük értelmezhetőnek (táblázat). A 2024-es télre és karácsonyra vonatkozó jóslatok beválása még nem ismert, a Jakab-napi regula szerint a 2024-es tél hideg és a keleti országrészben többfelé havas is lesz, míg az Orsolya-napi bölcselet szerint száraz és az átlagosnál kissé enyhébb tél elé nézünk. A karácsony pedig a Márton-napi megfigyelés alapján északkeleten enyhe, míg máshol hideg lesz, a Katalin-napi mondás szerint pedig néhol kopogni, míg máshol locsogni fog. Összességében az idei tél és karácsony időjárására vonatkozóan egyértelmű előrejelzést nem tehetünk a népi megfigyelések alapján, ahogyan a numerikus előrejelzések sem adnak egyelőre választ arra a meteorológusoknak gyakran feltett kérdésre, hogy milyen tél, illetve karácsony elé nézünk.

Ebben a cikkben mindössze két évben vizsgáltuk a népi időjárási jóslatok beválását. Ebből messzemenő következtetéseket nem tudunk levonni arra vonatkozóan, hogy ezek a XXI. században mennyire állják meg a helyüket, azt azonban láthatjuk, hogy az ilyen jellegű bölcseletek beválása, ahogy maga az időjárás is, évről évre nagy változékonyságot mutat.

Erdődiné Molnár Zsófia, Kovács Attila

 

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: