0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 23.

5 év és lehet, hogy nem terem több paprika Magyarországon?

Vészjósló kérdés hangzott el Kaponyás Ilona szaktanácsadó által szervezett szentesi szakmai napon. A rendezvény többek között a hajtatásban előforduló vírusproblémákról és azok elleni védekezés lehetőségeiről szólt.

A rendezvény a zöldség- és gyümölcstermesztésben előforduló, jelentős gazdasági kárt okozó vírusok elleni védekezés állandó problémáját járta körbe, kiemelve a tényt, hogy a szentesi paprikatermesztő körzetben, a 2024-ben 3 vírustörzs is átlépte a rezisztenciát, úgynevezett rezisztencia törés alakult ki a térségben. A továbbiakban nem lehet a rezisztens paprikafajtákra építeni a védekezést, a legszigorúbb higiéniai protokollt kell betartania minden termesztőnek.

Aktuális vírusproblémák a hajtatásban

Kaponyás Ilona előadásában átismételhettük a vírusokról tanult alapfogalmakat, a vírusok átvitelének módjait, a vektoraikat, kimutathatóságukat és a legfőbb fajokat, köztük az elmúlt években megjelent Jordán-vírust és a kabakosokat fertőző CABYV fajokat.

A vírusok pontos azonosítása szemrevételezéssel nehézkes, mivel a különböző fajok általában csoportban összedolgoznak, ráadásul már-más víruscsoportok okoznak hasonló tünetegyütteseket a hajtatásban és a szabadföldi termesztésben.

A higiéniai szabályok betartásán túl a vírus elleni védekezés alapja, a vírusvektorok elleni védelem, amelyet rögtön alkalmaznunk kell, ahogy az első kártevő megjelenik a termesztőberendezésben. Van néhány kémiai szer, amit kiültetés után még bevethetünk a károsítók ellen, de a termesztés későbbi fázisaiban már csak a biológiai készítmények használata ajánlott. Az újonnan fejlesztett permetszereknél gyakran előfordul, hogy csak egy vagy két kezelést engedélyez a gyártó, mivel hamar kialakul a szer elleni rezisztencia, ezért kiemelten fontos az előírások betartása.

Fertőtlenítés és szerves teljesítménynövelés

A továbbiakban ködképző gépek működéséről és azok használatáról, fajtáiról kaptunk bővebb tájékoztatót. Ködösítéssel a fertőtlenítés kb. 30 perc alatt megoldható egy termesztőberendezésben. A készülékek növényvédelemben is használhatók, ami permetezhető szer, az ködképzővel is kijuttatható, ráadásul kisebb lémennyiséggel és hatékonyabb felületborítással.

Új, környezetbarát fertőtlenítőszereket és egyéb kórokozók elleni anyagokat ismerhettünk meg a Magyarországon most bemutatkozó belga Roam Technology cég termékei által, melyek tisztításra, fertőtlenítésre és növény kondicíonálásra egyaránt alkalmazhatók.

3 éve van a mezőgazdasági piacon a magyar fejlesztésű Higién+99 termék, amely minden ismert kórokozó és kártevő ellen hatékony, pH semleges, környezetbarát termék, biotermesztésben is alkalmazható.

A biostimulánsok alkalmazásának fontosságára Südi István, a Profiseeds Agro Kft. képviselőjének előadása világított rá. A nap ráadásaként a hazánkban még kezdeti stádiumban járó gyümölcsfajok, szamóca, málna, áfonya és cseresznye hidrokultúrás hajtatásáról hallhattunk érdekfeszítő előadást.

Bővebb leírást a rendezvényről a Kertészet és Szőlészet 2025. 2. számában olvashatnak.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: