0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

Bővül a biológiai megoldások köre

A Rijk Zwaan őszi felgyői bemutatóján Forray Alfréd szaktanácsadó foglalta össze, hogy milyen megoldásokkal mérsékelhetjük, kerülhetjük el a növényekre kedvezőtlen folyamatok hatását.

A zöldséghajtatásban termesztéstechnológiai és növényvédelmi vonatkozása egyaránt van a klímaváltozásnak. A Rijk Zwaan őszi felgyői bemutatóján Forray Alfréd szaktanácsadó foglalta össze, hogy milyen biológiai megoldásokkal mérsékelhetjük, kerülhetjük el a növényekre kedvezőtlen folyamatok hatását, és milyen lehetőségeink vannak a régi és az újonnan érkezett károsítók elleni védekezésben. A javaslatokat elsősorban a paprika védelmére hegyezte ki.

A hajók teljes hosszában nyíló szellőzőkkel megelőzhető a növények túlhevülése
Magyarországot nagyon súlyosan érinti a klímaváltozás, a 2050-re előre jelzett 2 °C-os átlaghőmérséklet-emelkedésen már túlvagyunk, a csapadékmennyiség pedig drámaian csökkent, márpedig ahol melegebb van, ott több vízre lenne szüksége a természetnek és a termesztett kultúráknak egyaránt.

Szegeden október közepéig 270 milliméter csapadékot mértek, noha viszonylag esős volt az idei tavasz. A napfényes órák száma viszont a harminc évvel korábbi 2000-ről 2300-ra nőtt a kevesebb felhőből adódóan. Ennek jótékony hatását mutatják a tavaszi nagyobb hozamok a hajtatásban.

Az átlaghőmérséklet emelkedését a hajtatott kultúrák is megérzik. A paprika kisebb hozammal, gyengébb termésminőséggel, rosszabb pulton tarthatósággal válaszol rá, a levelek megperzselődhetnek, több lesz a napégett bogyó. Ezek kivédésére többet kell öntözni, 2500 joule/cm2 nyári besugárzásnál akár 10 liter vizet is ki kell juttatni négyzetméterenként. A hidegfóliában ugyanakkor korábban, már március végén, április elején lehet ültetni, és kihúzható a tenyészidőszak akár karácsonyig. Az elfogadható hozamokhoz azonban a tetején végig szellőztethető, nagy légterű fóliaházra van szükség, és a blokkoknál is fontos a nagy vápamagasság, valamint a hajók teljes hosszán nyíló szellőzők. A paprikák szabadföldi termesztése szinte lehetetlen a hatalmas besugárzás miatt, az áthúzódik a Cseh- medencébe és Lengyelországba.

Az átlaghőmérséklet növekedésével nagyobb a napégés veszélye
Az új, korszerű berendezésekből nem hagyható el a párásítás, nemcsak a hűtőhatása miatt, hanem a jó termésminőség érdekében is, hogy ne mutatkozzon a bogyókon a kalciumhiány.

Feltétele a jó minőségű (karbonátot nem tartalmazó, ioncserélt), Legionella baktériumtól mentes víz, a kapacitásnak pedig el kell érnie a négyzetméterenkénti 500 ml/órát. Különösen a kaliforniai és zöldhúsú paprikák érzékenyek a napégésre, ezért 600 W/m2 fényerő fölött már árnyékolással kell szórni a fényt, és a fehér festéket célszerű még szeptember közepéig fönt hagyni az üvegházak tetején a biztonság érdekében.

Arra is figyelni kell, hogy ha a gyökér környezetében magas az EC, a növény nem tud elég vizet felvenni, ezért azt valamelyest csökkenteni kell a nyári időszakban, hangsúlyozta Forray Alfréd.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: