0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Gotukola: többezer éves gyógynövény, de nálunk még újdonság

A gotukola levelei alapján leginkább a mi ibolyánkra hasonlító, szerény méretű trópusi növény. Már több ezer éve szerepel a keleti gyógyászat repertoárjában, de már Európában is kezdik felfedezni.

A gotukola számos gyógyhatása miatt évezredek óta használják a hagyományos orvoslásban. Apró, kúszó növény, amely nedves, árnyékos helyeken nő. És tökéletesen beleillik az ayurvéda rendszerébe.

Gotukola
Gotukola

Az ayurvéda egyik alapnövénye

Az ayurvéda egy ősi, indiai eredetű, holisztikus gyógyászati rendszer, amelynek gyökerei több mint 5000 évre nyúlnak vissza. Neve szanszkrit eredetű, jelentése „az élet tudománya” vagy „az élet ismerete”. Az ayurvéda nem csupán a betegségek kezelésére összpontosít, hanem az egészség megőrzésére és a hosszú, teljes élet elérésére is.
Az ayurvéda szerint az emberi test és elme szoros kapcsolatban áll egymással, valamint a természettel. Az egészség egyensúlyi állapot, amelyben a test, az elme és a szellem harmóniában van egymással. Ha ez az egyensúly felborul, betegség alakulhat ki.

Az ayurvéda öt elemet (föld, víz, tűz, levegő, éter) és három dósát (vata, pitta, kapha) különböztet meg. A dósák az elemek kombinációi, és meghatározzák az egyén testi és mentális jellemzőit. Minden ember egyedi dósa-összetétellel rendelkezik, amely befolyásolja az egészségét és hajlamait.

Az ayurvéda diagnosztikai módszerei közé tartozik a pulzusdiagnosztika, a nyelv vizsgálata, a testalkat és a mentális állapot felmérése. A terápia magában foglalja a személyre szabott étrendet, gyógynövényeket, masszázst, jógát, meditációt és más életmódbeli változtatásokat.

Az ayurvéda előnyei között szokás kiemelni, hogy holisztikus megközelítésű: az embert teljes egészében, testileg, mentálisan és szellemileg kezeli. Személyre szabott kezeléseket végez, figyelembe veszi az egyén egyedi adottságait és igényeit. Az ayurvéda főként természetes gyógymódokat alkalmaz, minimalizálva a mellékhatások kockázatát. Ez az irányzat nagy hangsúlyt fektet a betegségek megelőzésére és az egészség megőrzésére.

Gotukola
Gotukola

Gotukola: sok neve van, mégsem ismerjük igazán

Az ázsiai gázló (Centella asiatica) egy trópusi gyógynövény, amely Ázsiában őshonos. centellaként, gotukolaként, hidrokotileként is találkozhatunk vele csakúgy, mint vizicsésze, békafű, tigrisfű néven… Számos gyógyhatása miatt évezredek óta használják a hagyományos orvoslásban. Apró, kúszó növény, amely nedves, árnyékos helyeken nő.

Levelei kerekdedek, virágai aprók, fehérek vagy rózsaszínűek. Magról vagy tőosztással szaporítható.

Krémek, kenőcsök formájában használják sebek, égések, bőrproblémák kezelésére. Belsőleg pedig kapszulák, tabletták formájában szedik, vagy teát készítenek belőle.

Elősegíti a sebgyógyulást, csökkenti a gyulladást és serkenti a kollagéntermelést. Hatékony ekcéma, pikkelysömör és más bőrbetegségek kezelésében. Javítja a vérkeringést, erősíti az érfalakat. Nyugtató hatású, csökkenti a stresszt és a szorongást. Javíthatja a memóriát és a koncentrációt. Védelmet nyújt a szabad gyökök káros hatásai ellen. Jellemzően nem használják a konyhában, de egyes kultúrákban salátákhoz, levesekhez adják.

Egy igazi, multifunkciós gyógynövény

Az ázsiai gázló gazdag természetes forrása az asiaticosidoknak, triterpenoid szaponinoknak és tanninoknak, amelyeket az ayurvédában évezredek óta használnak a vénás és agyi keringés serkentésére, a hajszálerek védelmére és az érfalak erősítésére. Az ázsiai gázló bőrbetegségek elleni hatékonyságának története nem könnyen terjedt Európában. Franciaországban például csak az 1880-as években kezdték el használni égési sérülések és más bőrsérülések kezelésére.

Mára azonban több kutatásban is bizonyított… Egy kísérletben 30 tanulási nehézségekkel küzdő gyermeket vizsgáltak, és megállapították, hogy 12 hetes ázsiai gázló kezelés után a koncentrációjuk jelentősen javult a kezelés előtti állapothoz képest. Más vizsgálatok kimutatták, hogy az ázsiai gázlóval két héten át kezelt állatok sokkal gyorsabban tanulnak meg új viselkedési formákat, és később jobban emlékeznek rájuk, mint a kezeletlen állatok.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: