Az MI szerepe az állatjólét biztosításában
A baromfitenyésztésben az MI alapú rendszerek képesek valósidejű adatokat gyűjteni az állatok viselkedéséről, mozgásukról, táplálkozási szokásaikról és fizikai állapotukról. A különböző szenzorok, képfeldolgozási technológiák és hangalapú elemzések segítségével azonosíthatók a beteg vagy sérült állatok.
A digitális képfeldolgozás segítségével például az MI -rendszerek felismerhetik a járási rendellenességeket, amelyek a sérült vagy gyenge baromfik azonosításában kulcsfontosságúak lehetnek. A gazdák így gyorsan és célzottan avatkozhatnak be, elkerülve a tömeges elhullást.
Betegségek korai felismerése
Az MI nemcsak a meglévő betegségeket ismeri fel, hanem azok kialakulását is előre jelezheti.
Az adatvezérelt elemzés segítségével az algoritmusok összefüggéseket találhatnak az állatok viselkedése és a betegségek kezdeti tünetei között. Például az MI alapú hanganalízis már a kezdeti szakaszban segíthet felismerni a légzőszervi megbetegedéseket, lehetőséget adva a gyors beavatkozásra, és a súlyos következmények elkerülésére.
Mesterséges intelligencia a hazai mezőgazdaságban
Magyarországon a baromfiágazat meghatározó szereplője az agrártermelésnek, és az innovatív technológiák alkalmazása kulcsfontosságú a versenyképesség fenntartásában. Az MI alapú precíziós gazdálkodás egyre nagyobb szerepet kap a hazai baromfitelepeken is.

A magyar gazdálkodók egyre inkább alkalmazzák az automatizált megfigyelési rendszereket, amelyek segítségével nyomon követhetik az állatok mozgását, takarmányfelvételét és viselkedését.
Emellett a hazai egyetemek és kutatóintézetek is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az MI alapú technológiák fejlesztésére és alkalmazására az állattenyésztés területén is.
Pénzügyi és környezetvédelmi szempontok
A gazdák számára a legfontosabb kérdés, hogy a technológiai beruházások megtérülnek-e.
Az MI alkalmazása a baromfiágazatban csökkentheti az elhullási arányt, optimalizálhatja a takarmányfelhasználást, és csökkentheti az antibiotikum-használatot, amely nem csak gazdasági, környezetvédelmi és élelmiszerbiztonsági szempontból is előnyös.
Ugyanakkor a beruházások magas költsége akadályozhatja a technológia gyors elterjedését. A magyar gazdák számára kulcsfontosságú lehet az állami támogatások és az EU agrártámogatási rendszerének kihasználása, hogy hozzáférhessenek ezekhez az innovatív megoldásokhoz, ilyen jellegű segítség nélkül aligha várható el a technológia gyors bevezetése.