A precíziós gazdálkodás és a mesterséges intelligencia (MI) egyre nagyobb szerepet kap az állattenyésztésben, így a baromfiágazatban is. Az innovatív technológiák alkalmazása nemcsak a termelési hatékonyság növelését, hanem az állatjóléti szempontok javítását is célozza.

Az MI-megoldások piaca a becslések szerint 2023 és 2028 között 1,7 milliárd dollárról 4,7 milliárd dollárra nőhet, ami jól mutatja, hogy milyen kulcsszerepet játszanak ezek a technológiák az ágazatban.
Ugyanakkor a technológia elterjedését jelentős kihívások akadályozzák, mint például az adatok minőségének hiánya, a magas bevezetési költségek, a technológiai elérhetőség korlátai és a szabályozási hiányosságok.
Összegyűjthetünk rengeteg adatot ott a helyszínen, például növénytermesztési területen vagy állattartó telepen, de ha ezt követően nem biztosított az adatok továbbítása, biztonságos tárolása és elemzése, célját veszti a fejlesztés. A hagyományos numerikus adatokból álló adatbázison kívül, ha videóból vagy kameraképekből szeretnénk a termelésben fontos információt kapni, olyan technológiára van szükség, amely azokat biztonságos és megbízható internethálózaton keresztül továbbítja egy olyan – felhőszolgáltatást alkalmazó – platformra, amely azt fogadni és feldolgozni képes. Ennek elsődleges oka, hogy ezeket az adatokat méretüknél és mennyiségüknél fogva a helyi számítógépen, kapacitás hiányában nehezen lehet elemezni.

Digitális adatot gyűjteni üzemmérettől függetlenül érdemes. Ez lehet akár egy fóliasátorban, de lehet több ezer négyzetméteres gazdaságban is. A legfontosabb egyértelműen tudni, hogy mi az a termeléssel összefüggő probléma, amire választ szeretne kapni a gazdálkodó.