0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 14.

Nyugdíjas tyúkok mentik meg az olajfaültetvényeket

Ciprusi olajfaültetvényeken nyugdíjazott, a selejtezés elől mentett tyúkok trágyájukkal javítják a talaj minőségét, növelik a terméshozamot és vadásznak a kártevőkre.

A ciprusi olívabogyó és az ebből készült termékek világhíresek, ám az olajfaültetvények tulajdonosai számos nehézséggel néztek szembe az utóbbi évtizedben. Egy új, kísérleti projekt keretében természetközeli megoldással próbálkoznak a gazdák Reuters híradása alapján. A tojást már nem termelő, nyugdíjba vonult tyúkok aktív szerepet kapnak a talaj trágyázásában és a kártevők elleni védekezésben. Az organikus minősítést elnyert Akaki liget (Akaki – kis falu Cipruson) területén, a Troodos hegység zöld lábainál, a tyúkok szabadon barangolnak az olajfák között. Ezek a selejtezés elől menekült tyúkok kiválóan trágyázzák az egész területet fenntartva a talaj egészséges tápanyagszintjét. Ráadásul közben a kártevők, például az Olajbogyó-fúrólégy lárvái elleni védekezést is segítik, mivel felfalják a rovart még lárva állapotban.

Forrás: Pixabay.com

Elena Christoforos, az olajfaültetvény tulajdonosa, és talajmérnök kollégája, Nicolas Netien, a hagyományos módszerekhez való visszatérést ötvözték egy innovatív ötlettel, amelyet a Kot-Kot projekt keretében valósítanak meg.

Iskolás gyerekektől is érkező Élelmiszerhulladék adománykat fogadnak melyet a tyúkok etetésére használják. Így zöldhulladék metánkibocsátást helyett újrahasznosul, értékes trágyává alakul át, melynek köszönhetően az olajfák nemcsak erősebbek, de terméshozamuk is jelentősen javul.

A projekt célja egy olyan, biodiverz ökoszisztéma kialakítása, amely ellenáll a szélsőséges hőmérsékleteknek és hosszú aszályoknak. Netien, aki a legmagasabb polifenoltartalmú olívaolaj előállításának világrekordját is birtokolja, elmondta, hogy az olajfák növekedése és a terméshozam jelentős javulása azóta figyelhető meg, hogy a nyugdíjas tyúkok a rendszer részévé váltak.

Bár a tyúkok csupán 2 éves korukig termelnek tojást, 8–10 évig élnek, így hosszú távon biztosítják a talaj tápanyagellátását.

Ez az innovatív, természetközeli megközelítés nemcsak a gazdálkodás hatékonyságát növeli, hanem példát mutat arra is, hogyan lehet az élelmiszerhulladékot új erőforrássá alakítani. Ez egy olyan megoldás, amely egyszerre szolgálja a környezetvédelmet és a termelékenységet.

Mediterrán növények Magyarországon: az olajfa – Magyar Mezőgazdaság

Szilíciummal jobban nőttek az olajfák – Magyar Mezőgazdaság

Forrás: Reuters