0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Agrometeorológia: még túl korán lenne örülni a tavasznak

A jövő hét elején száraz és hideg, sarkvidéki eredetű légtömeg érkezik fölénk, visszatérnek az éjszakai fagyok, melyek a már többfelé virágzásnak indult korai csonthéjasokban károkat okozhatnak.

A héten térségünkben kialakult erőteljes délnyugati áramlás az enyhe idő mellett meghozta a várva-várt csapadékot is. Igaz, egyelőre északnyugaton még csak kevés esett, de a hét végéig még két nagyobb hullámban érkezik kiadós eső. Mindez nagyon kedvező körülményeket teremt az őszi vetések számára, és a talaj feltöltődése is folytatódik. A jövő hét elején azonban száraz és hideg, sarkvidéki eredetű légtömeg érkezik fölénk, a jövő hétre visszatérnek az éjszakai fagyok, melyek a már többfelé virágzásnak indult korai csonthéjasokban károkat okozhatnak – derül ki a HungaroMet elemzéséből.

fagy
Fotó: Freepik

Az elmúlt héten még száraz, egyre enyhébb időnk volt, majd délnyugatira fordult az áramlás térségünkben, mellyel több hullámban nedves levegő érkezett fölénk. Hétfőn még csak kis mennyiségben, majd kedden a délkeleti országrészben már nagyobb eső érkezett. Szerdán pedig a tavasz első zivatarai is kialakultak az északi országrészben erős villám- és csapadéktevékenységgel, néhol jéggel.

Összességében a hét első három napján az ország délkeleti csaknem felén többnyire 5-20 mm eső esett, északnyugaton azonban szinte semmi.

Az elmúlt 30 és 90 nap csapadéka még így is elmarad a sokéves átlagtól, tehát az esőre igen nagy szükség van. Csütörtökre újabb csapadékhullám érkezett, melyből további 3-10, északkeleten 10-25 mm eső esett. A talaj felső 50 cm-es rétege csaknem országszerte kedvező nedvességtartalmú, északnyugaton maradtak még mindig szárazabb részek . A legtöbb esőre ugyanakkor az Alföldön van szükség, arrafelé a mélyebb talajrétegek még nem töltődtek föl. Ez a nedvességtartalék egy esetleges tavasz végi vagy nyári aszály során hiányozna nagyon.   

Forrás: HungaroMet

Szélcsendes idő, hosszú éjszakák

A hőmérsékletet tekintve az elmúlt hét második felében igen erős volt a napi hőingás: a maximumok jellemzően 20 Celsius fok közelében alakultak, míg éjszakánként gyenge fagyok alakultak ki.

Békéscsabán például a március 7-én, pénteken mért 22,1 fokos maximumról másnap reggelre -1,8 fokig csökkent a hőmérséklet . Ez a száraz, felhőtlen és szélcsendes idő mellett a hosszú éjszakák, valamint a még nagyon gyér zöld növényzet és a kiszáradt fölső 2-3 cm-es talajréteg miatt alakult így.

A hétfőtől fölénk érkezett nedvesebb levegő hatására a héten már megszűntek a fagyok, de a maximumok csak a tartósan borult és esős részeken estek vissza. Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet napi átlaga jelenleg már 10 fok közelében alakul.

Az őszi vetések tavaszi fejlődése az elmúlt egy hét igen enyhe időjárásának következtében már megindult. A meleg után az eső is megérkezett és megérkezik az egész országban, mindez kedvező körülményeket teremt a fejlődéshez. A repce jó állapotban vészelte át a telet, de az őszi kalászosoknál már nem ilyen egységes a kép, mert az őszi száraz időszakban vetett táblák közül sok lemaradt a fejlődésben, amit most kell behozniuk. A következő napokban többfelé kialakuló átmeneti vízborítást, a belvízfoltokat jó eséllyel ki fogják bírni az állományok.

A korai csonthéjas gyümölcsfák nedvkeringése is megindult, a déli területeken már a virágzás is elkezdődött, míg északkeleten még csak megduzzadt rügyek vannak. A kajszi a rügypattanás fenológiai fázisában -4 Celsius foknál, a virágzás fenológiai fázisában -2, -3 Celsius erősebb fagy estén már károsodik.

A jövő hétre várható, többnyire -2, -4 fok közötti fagyok a károkozás határán lesznek.

Mi a helyzet a kalászosokkal és a repcével?

Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be ezúttal a Kaposvár és Nyíregyháza körüli területre vonatkozó agrogramokon. Szeptember első hetében még a júliusra és augusztusra is jellemző száraz időjárás volt az uralkodó. Ezt követően csapadékosra fordult az idő és október közepéig országszerte 80-180 mm eső esett, feltöltődött a talaj felső 40-80 cm-es rétege.

A még száraz körülmények közt vetett őszi káposztarepce így eleinte nehezen kelt, utána azonban szépen tudott fejlődni, erősödni.

Az őszi kalászosok vetését eleinte hátráltatta a sok csapadék és a sáros talaj, az október második dekádjától jellemző száraz idő és a nedvességben bővelkedő talaj azonban kedvező körülményeket teremtett a vetéshez és a korai fejlődéshez.

Forrás: HungaroMet
Forrás: HungaroMet

Magazin ajánló: