0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 23.

Már messziről odavonzza a tekintetet a vízen virító mocsári gólyahír

Nem a legkorábban nyíló tavaszi virág, de megjelenése mindig üdítően hat, hisz a fölé boruló égerfák még szinte kopaszak, amikor virágzik, a pusztán pedig sok esetben az összegyűlt belvizek közepén virít, és messziről odavonzza a tekintetet.

Március vége és május közepe közötti tömeges megjelenésével festi aranysárgára a láp- és mocsárréteket, patakok partját. A mocsári gólyahír virágzása a magasabb, hűvös helyeken elhúzódhat. Hazánkban két alfaja ismert, egyik az alföldi, másik a hegyvidéki tocsogók, patakpartok, nedves rétek virága.

Néha meg sem lehet közelíteni az élőhelyét, mert víz alatt van, és a virág is a vízből emelkedik ki.
mocsári gólyahír
Fotó: Molnár Péter
mocsári gólyahír
Fotó: Molnár Péter

A mocsári gólyahír (Caltha palustris) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családja Caltha nemzetségének egyetlen Magyarországon is honos faja. Nyirkos területeken, mocsarakban, lápréteken, fűz- és égerligetekben, valamint patakpartokon él a Kárpát-medencében mintegy 1000 méter magasságig.

Elfekvő, majd felemelkedő, ritkábban felálló szárú, 15-50 centiméter magas évelő növény. Fényes, bőrnemű, szórtan álló, egyszerű leveleinek széle csipkés, a válla szíves. A tőlevelek nyele hosszú, a szárlevelek ülnek. Virágai alatt nincsenek murvalevelek, az egykörű virágtakaró 5, ritkán 7 élénksárga csészelevélből áll.

A virágok átmérője 3-5 centiméter, de élénksárga színük miatt még ennél is nagyobbnak tűnnek.

A mézfejtő szirmaik hiányoznak, helyettük bőséges virágport, azonkívül nektárt is kínálnak a rovaroknak – a nektárt a magház választja ki. Tüszős terméscsoportjában az 5-8 tüsző csillag alakban rendeződik el, bennük a magvak két sorban ülnek. A magtokok karom alakúak.

Nem védett növény, de élőhelyeinek megszűnése miatt – főleg az Alföldön – egyre kevesebb helyen találkozhatunk vele.

Hol keressük?

A Bükkben a Szalajka-patak völgyében sokfelé virít, de az egyik legszebb populáció a Hámori-tó felső végén lévő égeresben található.

Az ócsai égerlápban, a kiskunsági nedves réteken (Kurjantó), a Hanságban, a Vértes lábánál, valamint a Bihar-hegységben is sokfelé előfordul.

mocsári gólyahír
Fotó: Molnár Péter

Ajánljuk még:

Forrás: Kertbarát Magazin

Magazin ajánló: