Nemzetközi összehasonlítás szerint a magyar fogyasztók anyagi biztonsága jócskán elmarad az EU átlagától, és amíg az unióban 20% véli, hogy jól áll anyagilag és sok mindent megengedhet magának, nálunk ez az arány 13%. Még nagyobb a különbség az „éppen csak kijön annyiból, amennyije van” válasznál, az Unióban a megkérdezettek 27% sorolta magát ebbe a csoportba, nálunk pedig csaknem 40%, tudtuk meg Turcsán Tündétől. A CPS GfK-YouGov ügyvezető igazgatója a X. Zsendülés Kertészeti Konferencián 4000 magyar háztartástól kapott adatok alapján adott képet a fogyasztási trendekről.

Fotó: Rimóczi Irén
A hazai vásárlók igyekeznek kevesebbet költeni, és csak azt megvenni, ami a legszükségesebb. Ezt mutatja, hogy a felmérésükben 70% azt jelölte meg, hogy nem azt veszi, amit szeretne, hanem, ami szükséges, az EU átlagban ez az arány 60%. Nálunk valamivel jobban figyelünk az árra (69%-nál ez fontosabb, mint a minőség), az EU átlag valamivel többet megengedhet magának.
Még tudatosabban
A helyzet kezelésének széles az eszköztára, ismertette a szakember. A kérdésre, hogy a következő 6 hónapban mi vezérli őket a vásárlásnál, a válaszadók 63%-a azt mondta, hogy ellenőrizni fogja az árakat, még tudatosabb lesz, szinte ugyanennyien keresni/várni fogják az akciókat, és kevesebbet akarnak pazarolni.

akár ki is kerülhetnek termékkategóriák a kosarakból, prémium márkákról olcsóbbra váltanak, valamivel kevesebben mondták (45%), hogy otthon főznek majd, illetve olcsóbb üzletre váltanak. Az uniós átlag mindegyik válaszlehetőségnél elmaradt a hazaitól, 10-15%-kal.
Az FMCG (élelmiszer, vegyi áru együtt) forgalma az egy évvel korábbihoz képest értékben 2,9%-kal nőtt 2024-ben. A vásárlási gyakoriság pedig 1,4%-kal csökkent, tavaly 255 alkalommal voltak boltban a megkérdezettek. A vásárlásonkénti költés 4,3%-kal 5268 forintra nőtt, azaz meghaladta a 3,7%-os inflációt. Az akcióban vásárlás értéke már a teljes forgalom 32% -a, az utóbbi két évben 5%-kal megugrott, a kereskedelmi márkák részesedése értékben hozzávetőleg szinten maradt (36%).