0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 21.

Dél-Afrika erőteljesen bírálja az európai élelmiszer-kiskereskedőket

Az európai élelmiszer-kiskereskedőkhöz fordult az Afrika déli tájegységeinek citrustermesztőit képviselő szövetség, valamint egy kutatóintézet; a kereskedelmi láncok saját élelmiszerbiztonsági előírásait kifogásolják, írja a fruchthandel.de.

Az európai élelmiszer-kiskereskedőkhöz intézett levélben a Citrus Growers’ Association (CGA), a citruságazat dél-afrikai ernyőszervezete, valamint a szintén ottani Citrus Research International (CRI) nevű független kutatóintézet

mélységes aggodalmának adott hangot az uniós kiskereskedők saját élelmiszerbiztonsági kritériumai miatt,

olvastuk a nemzetközi zöldség-gyümölcs frissáru-kereskedelem online szaklapjában.

Forrás: Pixabay

A saját határértékeket kritizálják

Ahogy a magyarországi zöldség-gyümölcs beszállítók előtt is jól ismert, az Európában jelen lévő kiskereskedelmi áruházláncoknál bevett gyakorlat, hogy

a jogszabályi előírásokhoz képest szigorúbb szabályokat alkalmaznak elsősorban a növényvédőszer-maradékok tekintetében, és persze ahány lánc, annyiféle saját szabály.

A fruchthandel.de portálom megjelent írás szerint a két afrikai szervezet a levelében megvilágította, milyen kihívásokkal jár egy-egy ilyen előíráscsomag a termesztők mindennapjaiban, egyúttal úgy fogalmaztak, hogy a tudományos eredményekkel alá nem támasztott szigorúság az ágazat hosszú távú fenntarthatóságát veszélyezteti.

A kritika középpontjában egyes hatóanyagok használatának tilalma, az uniós szermaradvány-maximumok el nem ismerése és a kimutatható szerek számának korlátozása áll. „A növényi kártevők és betegségek országonként eltérőek, ennek megfelelően óhatatlanul eltérőek az engedélyezett növényvédő szerek is.

Irreális, hogy az uniós kiskereskedők döntsék el, mely hatóanyagokról mondjanak le az Európán kívüli országok” – áll a levélben. Riasztónak tartják továbbá, hogy egyes kiskereskedők „önkényesen és logikátlanul viszik lejjebb az uniós jogszabályok által engedélyezett szermaradék-értékeket 25%-kal vagy többel”.

Veszélyben az integrált szemlélet

A zöldségek-gyümölcsök felületén található hatóanyagok számának korlátozása odáig is kihat, hogy a termesztőknek kellő számú hatóanyag híján nem lesz lehetőségük az integrált növényvédelem (IPM) gyakorlatát fenntartani, írják.

Forrás: Pixabay

A valódi IPM-megközelítés azt jelentené, hogy a termelők a gyümölcsösökben a szezon során folyamatosan figyelemmel kísérik és mérik a kártevők/betegségek nyomását, és csak akkor avatkoznak be, ha szükséges, a hasznos rovarokat legkevésbé károsító megoldást alkalmazva.

Ez azt jelentheti, hogy néha éppen a szezon vége felé kell növényvédő szert alkalmazni, és annak a maradványa kimutatható lesz a betakarított gyümölcsökön (természetesen, ha betartják az előírt technológiát, akkor a jogszabályban meghatározott szintet nem éri el – de lehet, hogy az áruházlánc saját limitjét már igen…). Máskor viszont lehet, hogy egyáltalán nem kell permetezni.

A szermaradványtűrés hiánya azonban arra kényszeríti a gazdákat, hogy megelőzésképpen mindenképpen permetezzenek, biztos ami biztos – ahelyett, hogy a szezonon belüli folyamatos megfigyeléssel döntenék el, egyáltalán szükség van-e kezelésre. Ennek eredményeképpen ezek a szermaradék-korlátozások gyakran a növényvédő szerek nagyobb mértékű felhasználásához vezetnek, pedig az integrált szellemiségnek pont nem ez lenne a lényege, olvastuk a cikkben.

Veszélyben az ellátásbiztonság is

Összefoglalva, a két szervezet rámutat, hogy a Dél-Afrikából származó citrusfélék kiváló minőségűek és megfelelnek élelmiszerbiztonsági jogszabályi követelményeknek, ez az Európával régóta fennálló kereskedelmi kapcsolatok során számtalanszor bizonyítást nyert.

Bár a kereskedelmi láncok saját hatáskörben előírt határértékei jogilag nem kötelező érvényűek, mivel mindenki a láncokba szeretne beszállítani, ezért gyakorlatilag mégis azok. „Sajnos ezek a szabályok nagyon korlátozóak, és negatív hatással vannak a jó gazdálkodási gyakorlatra.

Hosszú távon ez azt eredményezheti, hogy a termelők a változó kártevők és betegségek, a növényegészségügyi előírások és az éghajlatváltozás miatt nem tudnak többé bizonyos kiskereskedőket ellátni”, idézi a fruchthandel.de cikke a dél-afrikai citrustermesztők levelét.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: