0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 12.

A komposztálásról lényegre törően

A komposztálódás a lehető legjobb dolog, ami a konyhai és kerti hulladékainkkal történhet. Bármikor elkezdhetjük, de annál jobb, minél hamarabb tesszük!

Legyen bármilyen jó típusú is a talajunk, a növények idővel kiürítik a raktárkészletet. Ezért olyanná válik, mint egy kamra üres polcokkal. Ha nem töltjük fel a polcokat, a növényeink szomorúak, ingerültek, és stresszesek lesznek, ahogyan mi is, amikor éhesek vagyunk. komposztálás

Alap, amelyre a kertünk épül komposztálás

Az egészséges kert egészséges talajjal kezdődik. Olyan talajjal, ami tele van élettel. Amelyben hemzsegnek a hasznos élőlények, rovarok, giliszták, baktériumok, gombák. Ügyködnek, üzletelnek és szövetségre lépnek a növényekkel. Az ilyen zsongó-bongó talajban élő növények elégedettebbek, egészségesebbek, és erősebben tudnak helytállni a külső fenyegetésekkel szemben, mint például az aszály vagy a kártevők.

Az élő talaj továbbá lehetővé teszi, hogy a növények egymás között is ki tudjanak alakítani kapcsolatokat, kommunikáljanak, illetve segítsék egymást.

Mert az élő talajban jól működik a kommunikációs hálózat, pezseg a kereskedelem és a szociálisan rászorulókról sem feledkeznek meg. Tehát az életteli talaj jellemzően elegendő könnyen hozzáférhető táplálékot kínál, jó a szerkezete, kellően levegős, optimális a vízmegtartó képessége, nem tocsogós, és nem is túl száraz, porló. Mi lehet a titka? Egy különleges anyag, ami nemcsak gazdagabbá, hanem élőbbé is teszi a talajunkat. Ami nemcsak a növényeinknek hasznos, hanem közvetetten a talajt, a talajlakókat is táplálja: a komposzt.

A természet találmánya

A komposztálás az egyik legvarázslatosabb újrahasznosítási folyamat. De ezen nem is lehet csodálkozni, hiszen a természet találta fel. És az a legjobb, hogy elleshetjük a csínját-bínját, megtanulhatjuk és leutánozhatjuk.

A komposztálás az a folyamat, amely révén az élettelen anyagok (konyhai hulladékok, lehullott levelek, fűnyesedék, gallyak)  hasznos rovarok, giliszták, baktériumok és gombák segítségével lebomlanak és talajszerű anyaggá válnak.

Stimulálhatjuk a folyamatot

Ha aktívan foglalkozunk a komposztálással, környezetbarátabb módon kapunk sokkal minőségibb végeredményt, méghozzá sokkal gyorsabban, mintha csak úgy halomba dobálnánk a hulladékokat és nem foglalkoznánk vele. A forró komposztálás számos előnnyel jár, és ahhoz képes, mekkora kincs vár ránk a végén, igazán nem igényel túl sok ráfordított időt. Van néhány sarkalatos pontja, de ezek könnyen teljesíthető elvárások, és cserébe sokkal hamarabb gazdagíthatjuk saját barna aranyunkkal a talajunkat.

A recept egyszerű

Csak néhány alapvető dolgot kell betartani és minden sínre kerül.

Kulcsfontosságú a megfelelő szén- és nitrogénarány megtalálása.

Ez a két összetevő alapvető eleme a komposztálásnak. A növényi anyagok lebontásáért felelős mikroorganizmusok a szenet energiaforrásként, míg a nitrogént a fehérjeszintézishez használják fel.

Egy hatékony komposzthalomnak több szenet kell tartalmaznia, mint nitrogént. A túl sok szén lelassíthatja a bomlást, míg a túl sok nitrogén kellemetlen szagokat okozhat. Az optimális arány körülbelül 2-3 rész szén (barna anyag) és 1 rész nitrogén (zöld anyag).

Szénforrások: elhalt falevelek, faágak, kéreg, fűrészpor, barna papírzacskók, aprított irodai papír, karton, kávéfilterek, szalma, valamint kandallóból és fatüzelésű kályhából származó fahamu
Nitrogénforrások: frissen vágott fű, egyéb zöld növényi nyesedékek, gyümölcs- és zöldséghulladékok, kávézacc, tojáshéj, tengeri moszat, állati trágya

A praktikus a nekünk való

Ha nagyon elkötelezettnek érezzük magunkat, és sok nyersanyagra lehet számítani a kertünkben, akkor érdemes  több részből álló rendszert kialakítani, a számunkra szimpatikus és megfizethető anyagból. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy könnyen átforgassuk az érlelődő komposztot és mellette el tudjuk kezdeni a következő összerakását. Aki nem szeretne a pakolással foglalkozni, vehet forgatható komposzttartályt. De a kényelemnek bizony ára van, ezekért a szerkezetekért eléggé mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk.

A tökéletes hely megtalálása

A legjobb, ha a komposztálónknak egy félreeső, árnyékos, szélvédett helyet tudunk biztosítani. Az árnyék segít fenntartani az optimális nedvességtartalmat, és hőmérsékletet, míg a közvetlen napfény hatására a komposzt túlságosan kiszáradhat, illetve túlmelegedhet, mindkettő ártalmas a komposztálási folyamat során.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: