0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 23.

A mulcsozás és a mélymulcsos kiskerti termesztés

A talajtakarásos termesztés kiskertben könnyen kivitelezhető, bár a teljes átállás néhány évig eltart. A módszer lényege, hogy a természetet utánozzuk, ahol a talajt nem forgatja senki és mindig fedett valamivel: vagy növénnyel, vagy avarral…
A talajtakarásos kertművelés, más néven mulcsozás, egyre népszerűbb módszer a kisléptékű kertészkedők körében, hiszen számos előnnyel jár. Ez a technika a talaj felszínének természetes anyagokkal való borítását jelenti, ami sok szempontból előnyös.
permakultúra szalma mélymulcs
Talajfelszín takarása szalmával mélymulcs ágyásokban

Miért jó a mulcsozás?

A mulcsozás számos előnnyel jár, amelyek hozzájárulnak a kert egészségéhez és termékenységéhez. A mulcs segít csökkenteni a talajnedvesség kipárolgását, így kevesebb öntözésre van szükség, különösen a szárazabb időszakokban.
A mulcsréteg elnyomja a gyomok növekedését, akadályozza a gyommagvak kikelését így kevesebb időt kell gyomlálással tölteni. A mulcs segít nyáron mérsékelni a talaj hőmérsékletét, megvédve a növények gyökereit a szélsőséges hőmérsékletektől.
A szerves mulcsok, mint például a komposzt vagy a szalma lebomlásuk során tápanyagokkal gazdagítják a talajt és javítják annak szerkezetét.

A mulcs ideális élőhelyet biztosít a talajlakó élőlények számára, amelyek fontos szerepet játszanak a talaj termékenységének fenntartásában. A mulcs megvédi a talajt a szél és a víz okozta eróziótól. A szerves talajtakarás esztétikusabbá teszi a kertet, egységes és rendezett megjelenést kölcsönözve annak.

mulcsozás mulcsHogyan kell mulcsozni?

A mulcsozás egyszerű folyamat, de néhány fontos lépést be kell tartani a legjobb eredmény elérése érdekében. Gyomláljuk ki előbb a területet, és távolítsuk el a nagyobb köveket és törmelékeket a felszínéről. Válasszuk ki a megfelelő mulcsanyagot a növények és a talaj típusának megfelelően. Terítsük el a mulcsot egyenletesen a talaj felszínén, ügyelve arra, hogy ne takarjuk be a növények szárát vagy leveleit. A mulcsréteg vastagsága a mulcsanyag típusától és a növények igényeitől függ. Általában 5-10 cm vastagságú réteg ajánlott. Időnként ellenőrizzük a mulcsréteg vastagságát, és pótoljuk, amennyiben szükséges.

mulcs gyümölcsfaMilyen anyagokkal lehet mulcsozni?

Számos anyag alkalmas mulcsozásra, amelyek lehetnek szerves, vagy szervetlen eredetűek. Utóbbiakat inkább építőipari célokra lehet használni.
Szerves mulcsok például a komposzt, ami tápanyagban gazdag, ez jelentősen javítja a talaj szerkezetét. A szalma jól tartja a nedvességet, lassan bomlik le. A fűnyesedék tápanyagban gazdag, gyorsan bomlik. A fenyőkéreg savanyítja a talajt, ideális az enyhén savas talajkémhatást kedvelő növényekhez. A faaprítékok előnye, hogy lassan bomlik le, emiatt tartós mulcsréteget képez. Ősszel a lehullott lomb összegyűjtése és annak felhasználása is alkalmas lehet mulcsozásra, amennyiben nem tartalmaz beteg leveleket.

Szervetlen mulcs lehet a kavics, geotextil és fólia, de ezek nem igazán alkalmasak a zöldségágyásba. A kavics is „magába szívja” a magas hőmérsékletet, a fólia alatt kiposztul idővel a talajélet a geotextil pedig bár víz és levegőáteresztő, de mikro-műanyagok válnak le róla, ezek nem a család élelmezési ellátását szolgáló konyhakertbe valók.

A mélymulcs

A mélymulcs egy speciális mulcsozási technika, amely során vastagabb mulcsréteget (15-30 cm) alkalmazunk.
Előnye, hogy csökkenti a gyomosodást, megőrzi a talaj nedvességtartalmát, javítja a talaj szerkezetét, szabályozza a talaj hőmérsékletét, tápanyagokkal gazdagítja a talajt, esztétikusabbá teszi a kertet. De hátrányai is vannak, minthogy néhány mulcsanyag (pl. fűnyesedék) penészedhet. A vastag mulcsrétegben elszaporodhatnak csigák, meztelen csigák. A nem megfelelő mulcs anyag használata, gátolhatja a talaj szellőzését.

A talajtakarásos kertművelés egy rendkívül hasznos és környezetbarát módszer, amely számos előnnyel jár. A megfelelő mulcsanyag kiválasztásával és a helyes technika alkalmazásával egészséges és termékeny kertet hozhatunk létre.

komposztMulcs vagy komposzt?

A komposzt is jó irányba változtatja a talaj paramétereit. A két módszer közötti fő különbség, hogy az érett komposztot általában sekélyen, de beforgatjuk a talajba, míg a mulcs a talaj feszínén komposztálódik, bomlik le. A két módszer hibridje, amikor komposztot terítjük le a talajara, de azt nem forgatjuk bele, így is kifejti jó hatását.
Sokszor felmerülő kérdés, hogy a gyökérzöldségek hogyan termeszthetők talajlazítás nélkül. Kemény, tömörödött talajban ugyanis a gyökérzöldségek elágazókká, nehezen feldolgozhatókká válnak. A mélymulcsos módszert alkalmazva néhány év alatt egy olyan laza szerkezetű felső talajréteg alakul ki, hogy az lazítás, forgatás nélkül is alkalmas a gyökérzöldségeknek.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: