Sokat lehetett hallani a téli méhcsaládveszteségekről. Mi volt ennek az oka, és mekkora vesztességet könyvelhettek el a méhészek? méhek
– 1,2 millió körüli méhcsaládszámmal teleltek be a méhészek 2024 őszén. Már lehetett tudni, hogy a nyári aszály miatt – vízparti területek kivételével – nem volt megfelelő mennyiségű virágpor a betelelő méhek számára. Sajnos amikor aszály van, és nincsenek vadvirágok, a méhek olyan virágporforrást keresnek, hiszen fehérjére szükségük van, melyet normális időjárás mellett nemigen részesítenek előnyben. Ilyen például a kukorica címere. E silány minőségű fehérjeforrás és persze a természetes nektárforrás hiánya azt eredményezte, hogy
Ez magyarul azt jelenti, hogy az élettartamuk, az élethosszuk kevesebb, mint normális esetben. Az ország méhcsaládjainak nagy része január végén még életben volt, februárban járt le – az ismertetett előzmények miatt – a méhek biológiai órája. A rövidebb élethossznak nemcsak a nyári aszály az okozója, hanem sok más is, mint a varroa atka nevű külső élősködő, vagy méhvírusok és más betegségek. Jól látni, hogy a méhek egyre kevésbé tolerálják az őket érő negatív környezeti hatásokat, melyek ellen a méhészek nehezen tudnak védekezni. Ezt igazolja az a tény is, hogy a téli méhpusztulások Európa, sőt világszerte előfordulnak. Az USA méhállománya ma 65 százalékkal kevesebb, mint tavaly novemberben volt, de szomszédjaink, Románia, Ausztria, Horvátország és Szlovákia méhészetei is megfeleződtek. A méhészek nyilván mindenhol igyekeznek az év során visszaállítani a megszokott méhcsaládszámot.

Milyen gazdasági kárral jár a téli veszteség a méhészek szempontjából?
– Kétféle gazdasági kár keletkezik: árbevétel-kiesés és kiadás-emelkedés. Ameddig az újonnan létrehozott méhcsaládok, szakkifejezéssel élve, míg a szaporításokból nem lesznek törzscsaládok, addig kevesebb méhcsalád termel mézet. Nagyjából július elejétől, azaz a napraforgó virágzásának kezdetétől lehet azt mondani, hogy már a méhészek által kívánt családszám fog mézet termelni.
Egy átlagos évben ezek összes mennyisége kb. 8 ezer tonna mézet jelent, ami megközelítőleg 8 milliárd forintos ágazati árbevétel-kiesését jelent, minimum ennyivel kevesebb lesz idén a méhészek bevétele. A másik gazdasági kár a méhcsaládok számának visszaállításával kapcsolatos költségek. Nem szeretnék mély szakmai ismeretekbe belemenni, de annyit érdemes tudni a laikusoknak is, hogy két útja létezik az állomány visszaállításának, de ez a két út is csak azoknak, akiknek nem pusztult ki a teljes állományuk. Az egyik: gyorsan termelő családokat képezni – ekkor a meglévő családokat ketté vagy háromfelé osztják a méhészek. Ennek előnye, hogy hamar lesznek termelő családok, akár már akác után is tudnak elvehető mennyiségű mézet hozni az úgynevezett nyári (hárs, gesztenye, selyemfű…) méhlegelőkből, ekkor viszont nem lesz repce-, tavaszi virág- és akácméze a méhésznek. A másik: a méhész meghagyja a termelő családokat, az áttelelt méhek tavaszi mézet és akácmézet is termelnek, a szaporítást viszont kis egységekkel kezdi el. Ezekből viszont csak jövőre lesznek termelő családok. Ha utóbbit választják a méhészek, akkor országos szinten kb. 6 milliárd forintba kerül az, hogy őszre visszaálljon a 2024 őszi családszám nagysága.

(Fotó: Pixabay)
Az áttelelt méhcsaládoknak hogyan alakult eddig az idei év?
– Az április eleji fagyok nemcsak a gyümölcsösöket tizedelték meg, hanem a fagyérzékeny akácfa virágrügyeit is tönkretették.
A legtöbb helyen csak a fák teteje fehér, ahol nem érte a fagy a rügyeket, az alacsonyabb ágakon pedig a másodvirágok kezdenek fejlődni. De nem elég, hogy elfagyott az akác, a sokkal kevesebb számú virágból sem tudnak gyűjteni a méhek, mert bejött a hideg idő. Tudni kell, hogy 10-15 Celsius-fokban, ami jellemzi napjaink nappali legmagasabb hőmérsékletét, hiába repülnek a méhek, a virágok nem termelnek nektárt, így a kaptárakban nem gyűlik a méz. Végtelenül elszomorító ez a helyzet. Ha sürgősen nem érkezik meg a 20 Celsius-fok feletti napi hőmérséklet, ami nem süllyed le éjszaka 10 Celsius-fok alá, akkor nem lesz sok akácmézünk idén. Két hét múlva már okosabbak leszünk az idei akácméztermés mennyiségét illetően.
Ajánljuk még: