0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 14.

Így hozható ki plusz 40 százalék áram a napelemekből, csak sok víz kell hozzá

A német agrarheute.com portál cikke bemutatott egy trükköt, amellyel a napelemek energiatermelését csaknem felével lehet növelni. Sajnos azonban van egy nem elhanyagolható hátránya is a megoldásnak: sok víz kell hozzá.

Főleg a napos-száraz tájegységeken építenek szívesen napelemeket, hiszen ott különösen jól kihasználhatók. Ennek nagy hátránya, hogy a napelemek hatékonysága a hőmérséklet emelkedésével csökken. Minden 3 °C-os hőmérsékletemelkedés körülbelül 1 százalékkal csökkenti a szolárcellák hatékonyságát. Nyáron, közvetlen napsugárzásnak kitett helyen pedig a napelemek hőmérséklete elérheti a 75 °C-ot is, ami 45 °C-kal haladja meg az a hőfokot (25 °C), amelyen szokásosan a névleges teljesítményt meghatározzák.

Forrás: Pixabay

Sivatagi ország kutatói jöttek rá

Nem csoda, hogy a napelemek túlmelegedésének lehetséges megoldása egy sivatagi országból származik: az Al-Ain Egyetem (Egyesült Arab Emírségek) kutatócsoportja két egyoldalas cellát kombinált, és a rendszer elülső és hátsó rétege közé ködképzős vízhűtést épített be, írja a német agrárhírportál a sciencedirect.com cikkére hivatkozva.

A napelemek ilyen hűtése azonban a forró, száraz régiókban jelentős vízszükséglettel jár – vagyis éppen ott, ahol a víz amúgy is ritka és értékes erőforrás. De erre is gondolt a kutatócsoport.

A ködképző szórófejekkel kijuttatott vizet összegyűjtik és visszavezetik az eredeti tartályba. Így ugyanaz a víz újra és újra felhasználható, és a további vízszükséglet minimálisra csökken. Ez teszi a rendszert fenntarthatóvá és minimalizálja a vízszükségletet.

Az idézett tanulmány szerint a hosszú távú gazdasági elemzés azt mutatja, hogy a rendszer bevezetése megtérül, különösen olyan országokban, ahol a magas hőmérséklet jelentős hatékonyságveszteséget okoz a fotovoltaikus rendszerekben.

Borús napon 46%, felhőtlen időben 37%

A megoldás lényege, hogy a szolármodulok hátulján található doboz vizet permetez, ezzel hűti a napelemek környezetét. Ezáltal a cellák felületi hőmérséklete különböző forgatókönyvek szerint akár 20 °C-kal is csökkenthető, körülbelül 60 °C-ról 40 °C alá. A sciencedirect.com portálon idézett tanulmány szerint a fejlesztések tiszta időben várhatóan 37%-os teljesítménynövekedést eredményeznek, felhős nyári időben pedig és 46%-osat a szokványos napelem-modulokhoz képest, írták az agrarheute.com által szemlézett cikkben.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu