A mikroműanyagok olyan apró, szabad szemmel nem látható műanyag részecskék (kisebbek, mint 5 mm), amelyek a legújabb kutatások szerint már szervezetünkbe is beférkőztek. Hosszú távú egészségügyi hatásaik még vitatottak, ám határozottan okot adnak az aggodalomra. Bár vannak, akik ezt túlzásnak ítélték meg, bizonyos becslések szerint hetente átlagosan egy plasztik hitelkártyányi mikroműanyag kerül a szervezetünkbe – írja a News Medical.

Elsősorban szennyezett élelmiszerekkel, italokkal és belégzéssel kerülnek szervezetünkbe mikroműanyagok. Ilyen élelmiszerek például a kagylók, a halak és só, hiszen ezek műanyaggal szennyezett óceánokból, folyókból kerülhetnek asztalunkra. Ám a palackozott italokat is érintheti a probléma, a csomagolásuk miatt. Műanyagpalackos innivalók közül a szakemberek leggyakrabban ásványvizekben mutatnak ki mikroműanyagokat. Mivel a talajt is egyre jobban érinti a műanyagszennyezés, akár zöldségekkel is bekerülhetnek szervezetünkbe a nemkívánatos anyagok.

Emellett a levegőből is belélegezhetjük az apró részecskéket, hiszen a szintetikus textíliák, a szőnyegek és a különböző műanyag háztartási eszközök használata által is kerülhetnek mikroműanyagok közvetlen környezetünkbe.
Azt, hogy pontosan mindez mit is jelent egészségünk szempontjából, még vizsgálják a kutatók. Ám a toxinoknak való kitettség veszélyei közt szerepel a sejtkárosodás, a termékenységi problémák megjelenése és a gyulladásos folyamatok kialakulása is.
Az alábbi szokások bevezetésével nemcsak saját egészségünkhöz, de a bolygónk védelméhez is hozzájárulhatunk – hangsúlyozza a News Medical egészségügyi szakportálja.
Szintetikus anyagból készült ruhák
A szintetikus anyagból készült ruhák már egy mosás alatt is több ezer mikroszálat bocsátanak ki magukból, ez pedig jelentősen hozzájárul a vizek szennyezettséghez. Sőt, mindennapi használatuk, dörzsölődésük során is mikroműanyagok válnak le a szintetikus anyagokból, melyek aztán bekerülnek a levegőbe. Poliészter és nejlon helyett válassz természetes anyagokat, például pamutot, gyapjút és lent!
Teafilterek

Bár néhányan azt gondolják, papírból készülnek, a legtöbb gyártó sajnos műanyagot is használ a teafilterhez. Leggyakrabban PP (polipropilén) vagy PET (polietilén-tereftalát) kerül a filterbe, melyek által akár 11 milliárd mikroműanyag-részecske is bekerülhet a teába. A legjobb, ha szálas teát vásárolsz, amit aztán fém teaszűrő- vagy tojás segítségével készítesz el.
Szűretlen csapvíz
Bár az Európai Unió és a WHO álláspontja szerint
ne feledjük, hogy a kitettség hosszú távú hatásai egyelőre nem ismertek. Arról pedig, hogy hazánkat mennyire érinti a probléma, még kevés információ áll rendelkezésre. Biztos, ami biztos, szerezz be valamilyen vízszűrő berendezést!

Egyszer használatos műanyagok
A műanyag evőeszközök, szívószálak, zacskók, csomagolások bomlása során mikroműanyagok jutnak a levegőbe, a talajba sőt még állatok is elfogyaszthatják őket, így pedig gyorsan bekerülnek a táplálékláncba.
rendkívül fontos, hogy otthonunkban minimalizáljuk jelenlétüket: nejlonzacskó helyett vászontáska, felesleges tégelyek helyett újratölthető tisztítószerek és kozmetikumok!
Ultrafeldolgozott élelmiszerek

A legtöbb ultrafeldolgozott élelmiszert – sós snackek, kekszek, készételek – műanyagba csomagolják, így ezek az ételek gyakran tartalmaznak mikroműanyag-maradványokat. A bennük lévő tartósítószer- és adalékanyag-mennyiség már csak „hab a tortán”, így mindenképp kerüld el őket! Helyette vásárolj minimálisan feldolgozott, papírba vagy üvegbe csomagolt termékeket, ha teheted, járj csomagolásmentes boltba.