Nincs könnyű helyzetben az a szervezet, amely egy nagy előd nevét viseli, hiszen nemcsak a tisztelet, a nemes feladat, hanem a megfelelni akarás is kötelez. Mathiász János pedig kimagasló teljesítményével nemcsak itthon, hanem nemzetközi szinten is letette névjegyét a szőlőnemesítés terén.

Több mint 20 borrendtől érkeztek az ünnepségre. A Mathiász János Borrend elnöksége, a borrend egykori alapítói, tagjai, tiszteletbeli és örökös nagymesterei köszöntőikkel emlékeztek az elmúlt negyven évre a Kölcsey ház dísztermében. Az ünnepi közgyűlést követően bemutatták az erre az alkalomra készült emlékkönyvet, majd a borrend megkoszorúzta Mathiász János mellszobrát a Nemzeti Panteonban, zárásul pedig a Magyar Borok Katedrálisában volt lehetőség borokat kóstolni.
A Mathiász János Borrend a „borok királya, a szőlők fejedelme” személyében egy olyan szakmai nagyság nevét vette fel, aki a filoxéravész után a magyar szőlészet és borászat megmentőjeként vonult be a történelembe.

A Mathiász János Borrend négy évtizede őrzi és ápolja ezt az örökséget, példát mutatva a hagyománytiszteletből, hogy a szőlő, a bor nem csupán gazdasági érték, hanem kultúránk és identitásunk része. A borrend erejét azok az elhivatott tagok adták és adják ma is, akik fontosnak tartják a közösséget, a magyar bor ügyét.

Idézzünk néhány sort Szabó Attila elnök-nagymester gondolataiból.
„Negyven év. Leírni sem könnyű, ez már történelmi lépték. Számtalan történet, esemény, emberi életút húzódik meg emögött. Negyven év: a szőlészet és borászat példátlan innovációja, a technológiai háttér nagy léptékű fejlődése. Kiteljesedett a borrendi mozgalom itthon és a határon túl, ami az egyik legnagyobb civil szerveződésként elhivatott a bor ügyének szakmai és társadalmi képviselésére. Negyven év: 1986-ban megalakult a Mathiász János Borrend, s 2026-ban ünnepli 40 éves jubileumát…”




