Különlegesség a Tonic, az aromás, fanyar-savanykás ízvilágú újdonság kemény húsával és mély rózsaszín, díszes virágzatával hódít. A vevők kifejezetten keresik. A gazdaság legnagyobb csalódása a Red Delicious és Starking vonal. Ezen a specifikus dél-nyírségi homoktalajon a fák egyszerűen nem találták meg a helyüket, évről évre látványosan szenvedtek, nem hozták a kívánt kondíciót és gyümölcsminőséget – meséli Tamás –, ezért nem is halogatta a döntést, ezt a fajtakört teljesen lecserélte. Ugyancsak régebbi fajták a Clivia és Rozela, amelyekkel a kezdeti években próbálkoztak, de a piaci elvárások és a rosszabb pultállóság miatt idővel kikoptak a ültetvényből, helyet adva a modernebb, stabilabb húsú fajtajelölteknek.
A szilvásban a modern Topend és Joganta vírusrezisztens fajtákat nevelik, amelyek kemény húsúak, és nem hajlamosak az idő előtti hullásra. Az őszibarack náluk a klímaváltozás nagy vesztese: egymást követő második évben fagyott le nullára az állomány, így vélhetően a felülete is csökkenni fog a közeljövőben.

Fotó: Pálok-Ney Katalin
Bibaum-rendszer és síkfalmetszés
A jövőt a jól gépesíthető koronaformákban látja a szakértő, de a beruházásokkal csak úgy haladnak, ahogy a gazdaság költségvetése engedi. A Dunántúlon elterjedt kandeláber kajszinevelés mintájára az almában és a csonthéjasokban is elkezdték bevezetni a bibaum (két központi tengelyes) sövényrendszert. A támrendszeren szimmetrikusan kifeszített drótokhoz rögzítik a két tengelyt, teljesen felszámolva a klasszikus vázágas megoldást. A fák alsó ágait 4-5 éves korukban – amint vastagodni kezdenek – szigorúan ifjítják és lecserélik. Ez a keskeny, áttetsző gyümölcsfal teszi lehetővé a síkfalmetsző gépek alkalmazását. A gépi síkfalmetszés és a minimális kézi korrekció kombinációja nemcsak a munkaerőköltséget csökkenti számottevően, de élettani szempontból is előnyös: növeli a rügyek termékenységét, és megakadályozza az ültetvény belső részeinek felkopaszodását.
Bogyósok felé nyitnak
A bogyós gyümölcsök termesztése igazi kihívás manapság, de megfelelő talaj-előkészítéssel és odafigyeléssel szabadföldön is stabil állomány tartható fenn. A 2 hektáros áfonyaültetvény jelenleg negyedik éves. Jövőre kellene elérnie a teljes termőkapacitását. Az áfonya fagyvédelmi szempontból megbízhatóbbnak indult, hiszen a zárt bimbók és a virágok a fővirágzásban akár a mínusz 6 °C-ot is átvészelik, de az idei tavasz hozott meglepetéseket. A területen lévő minimális, mindössze pár centiméteres szintkülönbségek is kirajzolták a fagykár vonalát: a tábla alsóbb, mélyebb fekvésű részein a hideg megcsípte az állományt, míg a felső sorokon teljes és egészséges a kötődés. A lehulló szirmok alatt már szépen mutatkoznak a megduzzadt csészelevelek, azaz a gyümölcskezdemények.

Fotó: Pálok-Ney Katalin



