Éppen ezért a termelők erőfeszítéseket tesznek, hogy rugalmasabb és környezeti szempontból fenntarthatóbb üzleti modelleket építsenek ki.
A fő kérdés az energia, valamint az olaj és a gáz növekvő költsége, amelyre szükség van termékek előállításához és az áruk szállításához. Az alumíniumlemezek palackok csavaros kupakjává alakítása meglehetősen energiaigényes folyamat, így alakul ki a dominóhatás.
Az iráni háború hatására a becslések szerint is több millió ember hagyta el az országot, és több milliárd dollár értékű infrastrukturális és környezeti károkat szenvedtek, nem is beszélve a pszichológiai és fizikai traumáról, amely még generációkra fog kihatni. A világ bor- és mezőgazdasági ágazatára gyakorolt hatása ehhez képest csekély.

A konfliktusra és az iráni kikötők amerikai blokádjára válaszul Irán lezárta a Hormuzi-szorost, egy vízi utat, amelyen keresztül a globális olaj és a cseppfolyósított földgáz mintegy 20% -a halad át. A nyersolaj ára 70 dollár alatt volt a konfliktus előtt, majd ezt követően elérte a 119 dollárt, a gáz és a dízel ára 36% -kal illetve 47% -kal nőtt.
A háború által érintett országok a világ karbamidjának 49%-át és globális ammóniájának 30%-át birtokolják.
A karbamid az elsődleges nitrogénforrás, aminek ára körülbelül 50% -kal nőtt február 28. óta. A kén különleges kitettség: az NDSU (North Dakota State University) mezőgazdasági kereskedelmi szakértője szerint az Öböl a globálisan forgalmazott tengeri kén körülbelül 44% -át biztosítja. Ez a kén nem csak egy szőlőültetvényekben a közvetlen felhasználásra alkalmas, hanem a foszfát-műtrágya-termelés alapanyaga is világszerte.
Az Öböl-háborúban az üvegpalackok ára is érintett. A földgázár-sokk közvetlenül a gyártási költségekben jelenik meg, egyes gyártók már csökkentik a termelést a gázhiány miatt.
Továbbá további pótdíjakat kell bevezetni a növekvő nyersolajárak és a meghosszabbított útvonal miatti magasabb üzemanyag-fogyasztás miatt. Ezek a megnövekedett szállítási költségek és a lassabb szállítások nyomást gyakorolnak az italellátási láncokra, különösen az érintett régiókhoz kapcsolódó útvonalakon.
A nagyobb vállalatok, mint például a Pernod Ricard, már figyelmeztetnek arra, hogy az iráni háború következményei közvetlenül befolyásolják a forgalmat, mivel a háború által érintett vállalatok kiskereskedelmi nettó értékesítései idén 3% -ról 4% -ra csökkennek.




