0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. december 2.

A vadgazdálkodás sem maradt ki a „jóból”

2020 jelentősen átírta a várakozásokat gazdasági oldalról. A pandémia ellehetetlenítette a HoReCa-szektort, ezáltal több ágazat is bizonytalan gazdasági körülmények közé keveredett. Ez történt a vadgazdálkodásban is, ahol az előző vadászati idényben soha nem látott mennyiségű pénzt hagytak hazánkban a külföldi vendégvadászok, az aktuális vadászati év pedig ennek pont az ellenkezőjét mutatja.
A 2019/2020-as vadászati idényben mintegy hétmilliárd forint bevétel keletkezett Magyarországon a külföldi vadászok költekezései nyomán – derül ki az Országos Vadgazdálkodási Adattár kimutatásából.

A tavalyi vadászati év ebben az értelemben rekordévnek számít. Részletezve bérvadásztatásért több mint hatmilliárd, más egyéb, a vadásztatáshoz kapcsolódó szolgáltatásokért pedig közel 900 millió forintot fizettek a külhoni vadászok.

Összehasonlításképpen: a 2018–2019-es hasonló időszakban az előbbiekből 5,4 milliárd és 796 millió forint származott – írja  a Világgazdaság.

A jelen naptári idény meg sem közelíti az előző évit. Az évente átlagosan 25-30 ezer Magyarországra érkező külföldi bérvadász a pandémia miatt elrendelt határzárból adódóan, nem érkezhetett be az országba, ami a vadászturizmus lenullázását eredményezte. Az április közepétől induló őzbakidényre jellemzően külföldiek fizetnek be a nagyobb értékű és trófeasúlyú bakok elejtésére, így viszont a vadásztársaságok tagjai kaptak lehetőséget többhelyütt kedvezményes elejtésre.

A történelem megismételte önmagát a szeptemberi gímszarvasbőgés idején is, illetve az októberi dámbika barcogáskor is állapotot eredményezett.

Miután vadászat is a turizmusszektor ágához tartozik, mondván a külföldi bérvadász szállást foglal, fogyaszt és vadászik, így egyértelmű volt, hogy a HoReCa-szektor térde kényszerülése a vadgazdálkodási ágazatot is hasonló helyzetbe kényszeríti.

A következmények vélhetően magukért beszélnek a továbbiakban, a kieső bevételek gazdasági átcsoportosításra sarkallhatja az ágazatot. Reménykedjünk, hogy a következő, március 1-jével kezdődő vadászati év már kedvezőbb körülmények között zajlik le, és a külföldi vadászok visszatérhetnek az üzekedés és a bőgés idejére is.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu