0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2026. június 10.

Még megmenthető a termés, ha végre jó idő jön

Egy hónap, és itt a szüret. De addig még megküzdenek a szőlőtermesztők a lisztharmattal, peronoszpórával. Az esős időjárás kedvez a gombás fertőzések kialakulásának, terjedésének, írja a teol.hu.

Sokan panaszkodnak a szőlészet-borászat területén dolgozók közül, hogy nagyon küzdelmes, dolgos év volt eddig az idei, ami kezdődött már a szőlő virágzása idején. Akkor kapták az ültetvények az első jelentősebb csapadékot. A legkritikusabb időszak ebből a szempontból a július volt, ebben a hónapban a szekszárdi borvidéken több mint 130 milliméternyi eső hullott.

Dr. Kozma Pál, a pécsi szőlészeti és borászati kutatóintézet igazgatója elmondta, a feltételek nagyon kedveztek a lisztharmat és a peronoszpóra kialakulásának, ez a helyzet az ország minden borvidékén egyformán fennáll. A kérdés az, hogy a termelők mennyire tudták megvédeni a területüket. Ahol ütemet tévesztettek a permetezéssel, ott gondok lehetnek a szüret idején. Ennek ellenére az általunk megkérdezett szőlősgazdák azt mondták, a kilátások nem rosszak, a szőlő szépen fejlődik, tény, hogy az idén több vegyszert kellett felhasználni, és nagyobb odafigyeléssel, szakértelemmel kellett permetezni. Dr. Kozma Pál szerint a Balatonfelvidéken, Villányban vagy akár Eger környékén is akad lisztharmatos szőlő bőven, de a termelők optimisták, ha az időjárás végre szárazabbra fordulna, akkor még a termés nagy része megmenthető lenne.

A teljes cikket itt olvashatja.

Forrás: