0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. május 13.

Elismerések és sikerek Mezőhegyesen

A mezőhegyesi lovaspályán május 2–5. között nemzetközi fogathajtóversenyt rendeztek, melyre nyolc országból érkeztek versenyzők. Kilenc kategóriában 78 fogat nevezett előzetesen, közülük – különböző okok miatti visszalépések után – 67 kezdte meg az első napi versenyszámot.

A többnapos program során a pónifogatok két kategóriájának versenyzői, valamint az egyes, kettes és négyes fogatok, illetve egy fiatal fogatló mutatkoztak be.

Szerdán az állatorvosi szemle után 205 ló bizonyult alkalmasnak, hogy a verseny nyitónapján, csütörtökön a díjhajtással elkezdje a versenyt, mely pénteken folytatódott. Az első versenyszámban, a díjhajtáson CAIO4* kategóriában 15 négyes fogat, CAI2* kategóriában 2 négyes fogat, 35 kettes fogat, 2 egyes fogat, 7 póni kettes fogat és 4 póni egyes fogat indult. Nemzeti kategóriában mezőhegyesi négyes fogat indult Papp János hajtóval, illetve szintén egy nemzeti parafogat teljesítette a pályát Vajda Pálné hajtóval. A fiatal fogatlovak minősítőversenyében egyedül a hétéves Nonius-14 Vezér indult, Papp János hajtásában. A nemzetközi kétcsillagos kettes és a négycsillagos négyes fogat kategóriában is 46,45 pont volt a nyerő, az előbbiben Osztertág Kristóf, az utóbbiban Móró Lajos végzett az első helyen.

Szombaton rendkívül látványos, izgalmas, jó hangulatú maratonhajtás zajlott a májusi napsütésben. 63 fogat teljesítette a pályát. A díjhajtásban első helyen állók közül egyedül Meskóné Orosz Mária nyerte ezt a számot is, minden kategóriában új elsőt hirdettek a maratonon.

Öröm, hogy közel 3000 néző kísérte figyelemmel a fogatok maratonhajtását a mezőhegyesi lovaspályán.

Vasárnap az akadályhajtás versenyszámmal zárult a program. Sajnos a folyamatos esőzés megnehezítette a versenyzők dolgát az amúgy is nehéz akadályhajtópályán, habár a talaj jól bírta a jelentős csapadékot. Mindössze ketten – a román színekben versenyző Rákóczi Gergő, illetve a magyar Dobrovitz József – tudták alapidőn belül, verőhiba nélkül meghajtani a Fintha Gábor által épített pályát.

A kitartó nézők a szeszélyes időjárás közepette is szép számban megjelentek, és az eső ellenére egész nap szurkoltak a hajtóknak az akadályhajtás során is.

Az összetett versenyben a nemzetközi kettes és négyes fogat kategóriában a tavalyi mezőhegyesi győztesek kiváló teljesítményükkel megvédték címüket, az előbbit Rákóczi Gergő, az utóbbit Dobrovitz József nyerte idén is. Magyarország himnusza szólt a csapatverseny eredményhirdetése után is, hiszen a Dobrovitz József, ifj. Dobrovitz József, Móró Lajos trió győzött.

A versenyen tiszteletét tette több korábbi világbajnok és világbajnoki érmes. Nagy érdeklődéssel kísérték sporttársaik – több esetben tanítványaik – teljesítményét szombaton.

Újra nóniusz négyes fogat a pályán

A nemzeti A kategóriában induló Papp Jánosnak köszönhetően ismét láthattunk nóniusz négyes fogatot a versenypályán. Ehhez három évtizednek kellett eltelnie, utoljára ugyanis 1989-ben Krizsán Sándor versenyzett mezőhegyesi nóniusz négyes fogattal.

A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. nóniusz négyes fogatában a Nonius XVI-5 Ajándék, Nonius XIII-9 Adél, Nonius IV-15 Toszka, Nonius-20 Zemplén, Nonius-10 Zsinat nevű lovak mutatkoztak be. A külföldi szakemberek egyöntetű véleménye alapján a fogat készen áll nemzetközi kategóriában való versenyzésre is. Épülő fiatal fogatával Papp János szeretne méltó utódja lenni a korábbi sikeres mezőhegyesi négyesfogat-hajtóknak.

Példaképei, elődjei Szentmihályi Ferenc, aki négyes nóniusz kancafogatával 1964-ben Aachenben nemzetközi versenyt nyert az állami fogatok kategóriájában (lovai: Jelmez, Hegyes, Goromba és Garázda); illetve Krizsán Sándor, aki 1985-ben országos négyesfogathajtó-bajnok lett nóniusz kancafogatával, Démonnal, Donorral, Hellával és Gittával, korának legeredményesebb mezőhegyesi lovasversenyzője volt.