0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 14.

NAK: alaptalanul támadták a földtörvényt

Az Alkotmánybíróság nemrég döntött egy földtörvénnyel kapcsolatos beadványról, és kimondta, hogy nem alaptörvény-ellenes a magyar jogszabály kifogásolt része. A NAK a döntéssel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a termőföldkérdést nemzetpolitikai fontosságúnak tekinti, és továbbra is azon dolgozik, hogy a földforgalmi törvény szabályainak megfelelően eljárva a helyben lakó gazdák szerepét erősítse.

Ellenzéki képviselők 2019. márciusában az Alkotmánybírósághoz fordultak azt kérve, hogy a testület állapítsa meg a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvény (2013. évi CXXII. törvény) egyes 2018. decemberében módosított passzusainak alaptörvény-elleneségét, és semmisítse meg ezeket a bekezdéseket. Kifogásolták egyebek mellett, hogy az adásvételi szerződés jóváhagyására irányuló eljárásban a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamarának a szerződéssel érintett föld fekvése szerinti területi szerve (a helyi földbizottság) állást foglal arról, hogy az adásvételi szerződés megfelel-e bizonyos „általános agrárpolitikai és földbirtok-politikai érdekeknek”. Beadványukban annak a rendelkezésnek a megsemmisítését is kérték, amely szerint a mezőgazdasági igazgatási szerv döntésével szemben nincs helye fellebbezésnek. Közigazgatási perben a bíróság a mezőgazdasági igazgatási szerv döntését nem változtathatja meg, rögzíti a törvény.

Beadványukban az ellenzéki képviselők azzal érveltek, hogy a hatályos szabályozás számos alkotmányossági problémát vet fel.

Úgy vélték, hogy törvénnyel létrehozott köztestületek (kamarák) alkotmányosan csak a tagság esetében hozhatnak kötelező hatályú, normatív döntéseket, rajtuk kívül álló jogalanyokra nem.

A hozzáférhető statisztikai adatok alapján az eladóknak (termőföld-tulajdonosoknak) legfeljebb a 10 százaléka kamarai tag, így alkotmányosan csak ők vethetők alá a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező kamarai területi szervezet döntéseinek. A tagsággal nem rendelkező, de jogügyletekben érintett többi földtulajdonosra nem vonatkozhatnak a kamarai döntések.

A beadvány szerint az alaptörvény összesen hat rendelkezését érinti a szabályozás, a többi között azt, hogy mindenkinek joga van a tulajdonhoz és az örökléshez, valamint azt, amely szerint mindenkinek joga van ahhoz, hogy jogorvoslattal éljen olyan bírósági, hatósági és más közigazgatási döntés ellen, amely valamely jogukat vagy jogos érdeküket sérti.

Az Alkotmánybíróság a jogszabály alaptörvénnyel való összhangjának utólagos vizsgálata keretében elutasította a beadványt. A NAK üdvözölte a döntést, és kiemelte: nem jogsértő a magyar földtörvény, és a kamara, akárcsak eddig, a jövőben is a törvény szerint járhat el földforgalmi ügyekben.

A „kamara a termőföld kérdését nemzetpolitikai fontosságúnak tekinti, az Alkot­mánybíróság most történt megerősítését követően ezentúl is azon dolgozik majd, hogy a földforgalmi törvény szabályainak megfelelően eljárva megerősítse a helyben lakó gazdák szerepét, javítsa a versenyképességet és közreműködjön a földügyletekkel kapcsolatos visszaélések visszaszorításában”.

Az Alkotmánybíróság határozatában kimondta, hogy a földbizottság nem gyakorol közhatalmat az adásvételek elbírálása során, mivel magánjogi érdekeltként jár el. Mint kifejtették, az agrárkamara ugyan köztestület, de az állásfoglalás kiadását a földbizottság helyett végzi, vagyis ebben a földbizottságot helyettesítő feladatkörben nem közhatalmat gyakorol. A földbizottságot helyettesítő feladatkör szolgáltatási jellegű. Az agrárkamara a helyi földbizottságokat helyettesítő feladatkörében nyilvános megyei elnökségi üléseket tart az adásvételi szerződés(ek) jóváhagyásának megtagadásához vagy a jóváhagyás megadásához szükséges állásfoglalás kiadásához. A földbizottsági meghívók az agrárkamara honlapján elérhetők.

A földbizottságok feladatait az agrárkamara területi szervei látták el 2014 óta, több mint 12 ezer helyi gazdálkodó részvételével, évente 50–70 ezer termőföld-adásvételt véleményezve

– olvasható az alkotmánybírósági határozatban.

Az indítvány a demokratikus legitimáció körében arra is hivatkozik, hogy a földtörvényben közvetett vétó jelenik meg az igazgatási szerv döntésén keresztül. Az Alkotmánybíróság szerint ez a szabály nem zárja ki az érdemi felülbírálatot, a hatósági döntés megalapozottságának vizsgálatát, csupán azt tartalmazza, hogy közigazgatási perben a bíróság a mezőgazdasági igazgatási szerv döntését nem változtathatja meg. Ebből következően a bíróság vagy helybenhagyja a felülvizsgált döntést, vagy hatályon kívül helyezi azt. A felülvizsgálat terjedelmét nem érinti a vizsgált szabály, csak a jogkövetkezményt. A bíróság döntésének pedig nemcsak a rendelkező része, hanem az indoklása is kötelezi a hatóságot a megismételt eljárásban, ha a bíróság a közigazgatási cselekményt hatályon kívül helyezte.

„Az igazgatási szerv döntése tehát semmiben nem köti a bíróságot, így vétóként sem értelmezhető”.

Azt is megerősítette az Alkotmánybíróság, hogy a földforgalmi törvény elfogadásakor az Országgyűlés az alaptörvény előírásaival összhangban járt el, és az általa elfogadott szabályok értelmezése is egyértelmű.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság