0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 14.

Az élelmiszeripar reformtervei

A december 3-án megrendezett Agrárszektor Konferencia online kerekasztal-beszélgetésének résztvevői az élelmiszeripar reformterveit, valamint a mezőgazdaság égető problémájának, a generációváltásnak az aktuális kérdéseit taglalták. Az interaktív beszélgetés előtt a szervezők közönségszavazásra bocsátották a hazai élelmiszer-gazdaság legnagyobb kihívásait, amelyből a nézők hármat kiválaszthattak.

A három legtöbb szavazatot kapó problémára kerestek érdemi megoldásokat a meghívott szakértők. Ebben közreműködött Lázár János, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. kormánybiztosa, Kovács Ágnes, a Sió-Eckes Kft. ügyvezető igazgatója és Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke.

A szavazatok alapján első napirendi pont az élelmiszeripar támogatási struktúrájának az átalakítása volt.

Lázár János szerint az agrárpolitikai beruházások és a banki finanszírozások kulcsszerepet játszanak majd az agrárium hatékonyságában. Példaként felhozott más, hasonló méretű, volt szocialista országokat, melyekhez képest a magyarországi agrárium jócskán le van maradva költségmegtakarításban, gépesítésben, modernizálásban és digitalizációban egyaránt.

„Ezért sorskérdés a beruházást támogató szakpolitika és finanszírozás érvényesülése a közeljövőben, máskülönben Magyarország agráriuma jelentősen lemaradhat a versenytársaktól” – mondta a kormánybiztos.

Kovács Ágnes ehhez hozzátette és „ördögi körhöz” hasonlította, hogy hazánk versenyképessége elengedhetetlen feltétele annak, hogy az agrárgazdasága önfenntartó lehessen. Ehhez viszont a kormány részéről beruházási támogatásokra lesz szükség, hogy a későbbiekben a hatékonyságnöveléssel kitáguljon a felvevő piac, aminek pedig az a feltétele, hogy a hazai agrárium versenyképes legyen.

Éder Tamás kiemelte, hogy az előző támogatási ciklusból le kell vonni a következtetéseket. „Úgy kell kialakítani a következő ciklusra az új támogatási struktúrát, hogy aközben az előző évek tapasztalatait is figyelembe vesszük. Így az új támogatási ciklus kiírásakor nem követjük el ugyanazokat a hibákat.”

Vonzó mezőgazdaság?

A kerekasztal-beszélgetés másik pillére a generációváltásról, illetve a mezőgazdasági szakképzettség hiányáról szólt.

A mezőgazdaságban dolgozóknak mindössze 10 százaléka rendelkezik középfokú végzettséggel és csupán 3 százalékuk végzett felsőoktatási intézményben.

Legkevésbé versenyképesnek nevezte Lázár János a középfokú agrároktatást, és a szakoktatási rendszer mielőbbi átreformálását sürgeti, amihez az Agrárminisztérium már megtette az első lépéseket.

Jelentős problémának tartja, hogy az oktatási rendszer kidolgozásakor nem vették figyelembe a nagy agrárvállalatok igényeit, pedig azzal a diákok kifejezetten azokat gyakorlati elemeket sajátíthatnák el, amelyek a szakma mindennapjai során felmerülnek.

De ehhez első lépésként a szakma vonzóbbá tételét kell megteremteni. Jelenleg a szakmunkás vagy szakközépiskolai végzettséggel rendelkezők körében az agráriumban foglalkoztatottak fizetése a legalacsonyabb. A kormánybiztos szerint a nagy agrárcégeknek is a felelőssége, hogy versenyképes fizetést biztosítsanak a fiataloknak. A megemelt jövedelem mellett a digitalizációt említette a szakma vonzóságának, amihez szintén komoly forrásokra lesz szükség.

Kovács Ágnes egyetértett a digitalizáció kulcsszerepével, hiszen a fiatalok nemcsak nyitottak a modernizációra, de gyorsabban is elsajátítják azt, mint az idősebb generáció.

Külföldiek uralta kiskereskedelem

Végezetül a hazai kiskereskedelem versenyképességét elemezték a szakemberek. A kiskereskedelmi iparnak mintegy 50 százaléka külföldi tulajdonban van, és rengeteg szereplőt tömörít magába.

„Azt sajnos tudni kell, hogy az elmúlt 15-20 évben a kiskereskedelmi polcokon a magyar élelmiszeripari termékek mennyisége folyamatosan csökken. Ehhez társul az interneten keresztüli értékesítési csatornák szerepe, ahol potenciálisan új szereplők lehetnek a kiskereskedelemben” – mondja Éder Tamás.

Kovács Ágnes erre reagálva megjegyezte, hogy a hazai elektronikus kereskedelem nagyon fejletlen a nyugat-európai trendekhez képest, emellett az utóbbi években a fogyasztói igények is jelentősen változtak. „Ma már a kényelmes vásárlás az egyik legmeghatározóbb szempont a fogyasztók körében”.

Lázár János ezt azzal egészítette ki, hogy a nyomon követhető élelmiszerek ugyanennyire fontosak, ha nem fontosabbak a vásárlásokkor. Az egészséges táplálkozás trend lett a XXI. században, és egy olyan világban élünk, „ahol az emberek nagy része nem akarja tudomásul venni, hogy egyszer meg fog halni, és inkább egész életében azért küzd, hogy soha ne haljon meg.”

A hazai kiskereskedelmet alkotó külföldiekre visszatérve kifejti, hogy a kormány az elmúlt 10 évben nem tudta megtörni uralmukat, ami részben abból is következik, hogy a magyar kormány egy rossz döntést hozott akkor, amikor a kiskereskedelmi élelmiszer megadóztatásától meghátrált.

Ezért mára nem maradt más választás, minthogy ki kell szorítani a kiskereskedelem külföldi szereplőit a hazai piacról, és ha kell, nyílt protekcionista politikát kell alkalmazni ellenük – teszi hozzá a kormánybiztos –, máskülönben kiviszik a hasznot az országból, aminek következtében az élelmiszeripar nem tud elegendő nyereséget termelni.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu