2020 július első napjaiban kezdett a környékünkön nyílni a napraforgó. Rögtön a virágzás kezdetén nagy mennyiségű méh tűnt el a kaptáraimból. Erre szokták mondani kétségbeesetten a rakodókaptárral méhészkedők, hogy eltűnt egy fiók méhecske. Szakmai ajánlásokban lehet olyat hallani, hogy lehetőség szerint célszerű kihagyni a virágzás kezdetét, de mivel nem is egyszerre nyíltak a táblák és nem is volt rá módom, hogy elmenjek (hiszen helyben van a napraforgó), így sajnos át kellett vészelnünk ezt a csapást.
Július végéig tartott a virágzás, de csak 10 napig volt hordás róla, utána mintha elvágták volna, csak egyenlegek, illetve mínuszok.
Bár az időjárás is egy kissé szeszélyes volt, azért nem indokolta a hordás ilyen mértékű leállását. Arra lettem figyelmes, hogy a kijáró méhek folyamatosan eltűntek. A szélrózsa minden irányában lehetett itt-ott elhullott méhecskéket megfigyelni.

Foglalkoztatni kezdett a gondolat, hogy hová is tűnhetnek a méheim a kaptárból, mi okozhatja a veszteségeket? Kibicikliztem a közeli napraforgótáblákhoz július 13-án. Az első táblát nézegetve mindent rendben találtam, nem volt nagy forgalom rajta, de azért gyűjtögettek a méhek. Méhhullákat nem találtam a virágok között. Eljutottam egy másik táblához, ahol traktornyomokat fedeztem fel, itt is megálltam nézelődni. Első ránézésre semmi különös, besétáltam a nyomokat követve a virágok közé. Egyszer csak véletlenül egy földön heverő, elpusztult méhecskére lettem figyelmes. Leguggoltam, elkezdtem lassan körbe fordulni, alaposan figyeltem a napraforgónövények tövét. Így már több elpusztult egyedet is észrevettem. Nem voltak nagy távolságra egymástól, 1-3 méterenként lehetett egyet-egyet találni.
Volt közöttük, amelyik még életben volt, kinyújtott szipókával rángatózott, vagy behúzott potrohhal görcsösen kínlódott.

Méhegészségügyi felelős kollégám javaslatára értesítettük az illetékes növényvédelmi felelőst, aki nagyon segítőkész volt. Beszámoltam neki a látottakról, kiderítette a terület tulajdonosának a nevét. Megbeszéltük, hogy én eljárást nem szeretnék, biztosan mindenkinek megvan így is a maga baja, mindössze annyi kérésem volt, hogy ez többé ne forduljon elő.
Másnap ismét beszéltünk, elmondta, hogy reggel járt a területen is és a gazdánál is, és teljes mértékben biztos benne, hogy minden rendben van azzal a táblával.

A napraforgóvirágok között lehetett nagyon furcsákat is találni, a mellékelt képeken látszik, hogy deformáltak, nem a megszokott módon nőttek,
több virág tányérjából is mintha egy újabb virág próbálna kifejlődni. Megegyeztünk, hogy ezúttal nem indítunk eljárást, valamilyen módon megkérjük a gazdákat, hogy figyeljenek oda jobban és keresünk valami megoldást, hogy ne fordulhasson ilyesmi többet elő.

Vannak ajánlások, hogy ki kell hagyni a virágzás kezdetét.
Ez azért is problémás, mert a röpkörzeten belül nem egyszerre nyílnak a táblák, álló méhészet esetében pedig teljes mértékben kivitelezhetetlen. Hogy mi lenne a megoldás? Jó lenne ezeket a problémás táblákat célzottan felderíteni és addig vizsgálni, amíg ki nem derül a mérgezés oka. Mindezt gyorsan és objektíven, pereskedés és egymásra mutogatás nélkül.
Papp Zoltán
Foktő