
Petőházi Tamás GOSZ-elnök köszöntőjében úgy fogalmazott, az évtizedes múltra visszatekintő programjukat ezúttal rendkívüli körülmények közt – nézők nélkül, online formában – voltak kénytelenek megrendezni.
A rendkívüli szót használta nyitóelőadásában Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár is, mikor arról beszélt nyitóelőadásában, mennyire hektikus volt a tavalyi esztendő egyes agrárágazatok számára. A koronavírus-járvány, a madárinfluenza és a sertéspestis terjedése, illetve a fél éve tartó áremelkedés a gabona és olajos növények piacán egyaránt jelentős gazdasági hatásokkal bírtak s bírnak most is.
Pályázati hullám közeleg

ugyanis a kormány 1500 milliárd forintos keretösszeget biztosít a mezőgazdaság és élelmiszeripar, egyszersmind a vidék versenyképességének javítása érdekében.
Az államtitkár kiemelte, hogy számos hiánypótló pályázatot indítanak útjára a tavasz folyamán, köztük egy olyat is, amely a gazdák precíziós technológiákra történő átállását lesz hivatott segíteni a fenntarthatóság jegyében. Annál is inkább, mivel 2023-tól kezdődően – az EU soron következő Közös Agrárpolitikájának életbe lépését követően – a támogatási rendszer a környezetkímélő módon gazdálkodóknak kedvez majd.
Óriási lehetőség
A szakmai konferencia első panelbeszélgetését Mezei Dávid, a Takarék Csoport uniós agrártámogatási igazgatója vezette. Mint arra emlékeztetett, idén februárban létrejött a Vidékfejlesztési Kormánybizottság, ami egyebek közt kialakítja hazánk tíz évre szóló mezőgazdasági, vidékfejlesztési és élelmiszeripari stratégiáját, s kitért arra is, hogy a kormány ettől az évtől kezdve a korábbi 17,5 százalék helyett 80 százalékos nemzeti társfinanszírozást biztosít az uniós vidékfejlesztési források mellé. Ezt követően arról kérdezte a beszélgetés résztvevőit, milyen fejlesztési irányokat látnának szívesen a szóban forgó stratégiában.
Petőházi Tamás mindenekelőtt arról beszélt, hogy a magyar szántóföldi növénytermesztők hektáronkénti bevételei átlagban 3-500 euróval elmaradnak a nyugat-európai gazdákétól. „A probléma azokkal van, akik az országos termésátlagokat sem érik el. Éppen ezért érdemes lenne támogatási rendszert életbe léptetni a felzárkóztatásukra, hogy legyen esélyük felkészülni legalább a 2027-től kezdődő támogatási ciklusra. Ez az ágazat szereplőinek legfontosabb feladata, s a következő két évnek erről, a felkészülésről kell szólnia” – magyarázta.

Az üzem, mely a magyar vetőmag jövője szempontjából kulcsfontosságú lesz, biztosítja majd, hogy a magyar genetikai alapok eljussanak a környező országokba, értéket teremtve a nemzetstratégiának. Mindehhez igénybe kívánjuk venni az említett támogatásokat” – egyértelműsített.
Gyenei Ferenc, a Bio-Nat Kft. ügyvezetője szerint a jelenleginél nagyobb szerepet kell kapjanak a fenntarthatósági törekvések, növelni kell a hozzáadott értéket, illetve törekedni kell arra, hogy új piacokon is megvesse lábát a magyar termelés. Beszélt a generációváltás ösztönzésének fontosságáról, illetve az öntözésfejlesztés szükségéről is, ami akár egy tejelő tehenészet esetében, a takarmánybázis létrehozása kapcsán is kulcsfontosságú.
Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója szavai szerint soha vissza nem térő lehetőségük lesz a következő években az ágazat szereplőinek a hatékonyságuk növelésére, a versenyképességük javítására. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a támogatásokkal nem a lemaradókat, hanem a jó adottságokkal és tudásbázissal rendelkező feldolgozó üzemeket, termelőket kell tovább erősíteni.
Juhász Csaba, a Viterra Hungary Kft. ügyvezetője egyebek közt arról beszélt, hogy a legnagyobb intenzitással a mezőgazdaság csúcsát jelentő élelmiszeripart, így az élelmiszertermelést, a magas feldolgozású termékek versenyképes előállítását kell támogatni. Eközben az állattenyésztési szektort is segíteni kell, s így e két törekvés magával hozza majd a szántóföldi növénytermesztés fejlesztési igényét is.
Egyetértésben
A Szántóföldi Szakmai Nap második szekciójában a termelői lehetőségekről, kihívásokról folyt a diskurzus, melyet Görög Róbert, a Magyar Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője vezetett.

A Corteva biológiai üzletágat épít ki, ennek eredményeképpen öt év múlva a portfóliónk 20 százaléka jó eséllyel biokeverékekből áll majd. Ötvözni kívánjuk azokat a lehetőségeket, melyeket a kémiai és biológiai növényvédelem adhat, s előtérbe helyezzük a talajvizek védelmét és az üvegházhatású gázok csökkentését is” – magyarázta.
Vajda Péter, a Phylazonit Kft. ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy bár cégük működése összhangban van az EU-s törekvésekkel, azokkal nem minden esetben ért egyet. „Növényvédelemre és műtrágyázásra például mindenképpen szükség van, hiszen nélkülük nem megoldható jelenleg a növénytermesztés” – hangsúlyozta. Szavai szerint a cég fejlesztéseinek irányát, melyek fókuszában a talaj áll, leginkább az éghajlatváltozás, illetve annak következményei határozzák meg. Ez a vonal mind a termékeikben, mind pedig a szolgáltatásaikban visszaköszön már ettől az évtől.
József Csilla, a Syngenta magyarországi regisztrációs vezetője kiemelte, hogy a környezetvédelem napjainkban társadalmi elvárás, különösképpen az EU tagországai, illetve lakosai körében. A jövedelmező, ugyanakkor biztonságos élelmiszer-előállításé, a környezetért és az emberi egészségért vállalt felelősséggel történő gazdálkodásé a jövő, ezért a cég fejlesztései is ebbe az irányba mutatnak. Mint arra emlékeztetett, a vállalat tavaly felvásárolta az olasz Valagrot, mely nagy gyakorlattal és komoly kutatási háttérrel rendelkezik a biológiai növényvédelem terén.
A kutatás-fejlesztés fontosságát hangsúlyozta Hajnal Gábor, a BASF Hungária Kft. marketing vezetője is, aki elmondta:
„Olyan új hatóanyagokról, megoldásokról beszélhetünk, melyek jelentősen csökkentik a mezőgazdaság környezetre gyakorolt hatását, miközben biztosítják a kellő hatékonyságot” – mondta, hozzátéve, hogy a cég a közeljövőben jelentősen csökkenti majd a saját károsanyag-kibocsátását is.

Cél, hogy a gazdák kevesebb műtrágyát használjanak fel, éppen ezért olyan termékek használatát ösztönzik, melyekből kevesebbet kijuttatva érhetik el a gazdák a kívánt eredményt. „Ugyanakkor nemcsak a kijuttatott nitrogén hatóanyag mennyiségét csökkentjük, hanem a teljes logisztikát: a műtrágya ugyanis olyan tömegáru, melynek szállítása komoly környezetterheléssel jár” – magyarázta.
Végül, de nem utolsó sorban Szalkai Gábor, a Bayer Hungária Kft. társadalmi kapcsolatok vezetője osztotta meg gondolatait a témában. A többi közt arról beszélt, hogy a vállalatuk minden tevékenysége esetében kiemelt szerepet kapnak a fenntarthatósági törekvések, éppen ezért egyfajta hídként is igyekszenek funkcionálni a támogatási keretek és az azoknak megfelelni igyekvő termelők között. Azonban azt is elmondta, hogy szerinte azok, akik eddig is tisztességesen, becsületesen és felelősségteljesen gazdálkodtak, ezeknek kétségtelenül meg tudnak majd felelni.