
Az utóbbi hónapokban már írtunk róla, hogy egy év alatt több tíz százalékkal is emelkedett a szántóföldi termények ára Szerbiában (a búza ára például 13 éves csúcson volt!), vagyis a jó ideje tartó folyamat ismeretében még nagyobb gond, hogy a mögöttünk hagyott novemberben is a terményárak vezették a drágulási listát, és még mindig tovább drágulnak.
A Szerbiai Statisztikai Intézet legutóbbi, már a novemberi mutatókat is tartalmazó közleménye szerint jelenleg 7,5 százalékos az éves infláció, ami hónapra lebontva havi 6,25 százalékot tesz ki.
Azonkívül az áremelkedés meghaladta az átlagot a szállítmányozásban és a vendéglátóiparban is, amik szintén befolyásolják az élelmiszerek árának további alakulását.
Befagyasztott élelmiszerárak

A belgrádi kabinet november 30-ai döntésével két hónapra befagyasztotta, pontosabban visszaállíttatta a november 15-eire a cukor, az étolaj, a fehér liszt, a tej és a sertéscomb árát. A rendelet az alapvető élelmiszerek közül – az egyébként is alacsony – csirke- és tojásárakra nem vonatkozott. Ezekből évek óta jelentősen meghaladja a keresletet a kínálat, vagyis a lakosság számára hozzáférhetőek. E két termék alacsony ára nem került veszélybe.
Az árvisszaállítási rendelet megszegőit az illetékes hatóság akár 2 millió dinárra (6,260 millió forintra) büntetheti, illetve egy évig terjedő bezárással is sújthatja az üzleteket. Vagyis nem érdemes megszegni a rendeletet.
A dolgok jelenlegi állása szerint valószínűnek tűnik, hogy a legfontosabb élelmiszerek árának a korlátozása a két hónap leteltével is hatályban marad, ugyanis a december eleji téli ítéletidő megmutatta, hogy mennyire sebezhető Szerbia energetikai rendszere. Több tízezer háztartás több napra villanyáram nélkül maradt, és a földgázellátásról is kiderült, hogy nem annyira sebezhetetlen, mint azt a felelősök állították korábban. Ebből következik, hogy a mezőgazdasági-élelmiszeripari termékek ára aligha csökken. De ne fessük az ördögöt a falra! A törvény értelmében legfeljebb fél évre fagyaszthatja be az árakat a kormány.
Ponty lesz szentestére

Hogy ez miként lehetséges, annak most nem jártunk utána, azonban tény, hogy a halboltokban jelenleg is 450 dinár körül van az élő ponty ára. Ez megegyezik a sertéscomb államilag korlátozott árával. Böjti napon azonban, természetesen, a sertéshús nem jöhet számításba. A lakosság zsebét idén ettől függetlenül sem fogja különösebben megterhelni a december 24-ei menühöz szükséges hal beszerzése, főleg ha figyelembe vesszük, hogy utána hetekre elfelejtik a halfogyasztást.
Az újévi menü

Szakemberek szerint ennek az a magyarázata, hogy jelentősen visszaesett az országban az érdeklődés a sertéshizlalás iránt, emiatt túlkínálat alakult ki malacból, ami leverte az árát.
A tenyésztők nagy része azért hagyott fel a hizlalással, mert jobbnak látta eladni a takarmány-alapanyagnak számító kukoricát, szóját, búzát, mint feletetni a jószággal. A szántóföldi termények ára ugyanis sok éves csúcsot döntött. A termés értékesítése kevesebb munkával jár és biztonságosabbnak tűnik, mint belefogni a hizlalásba úgy, hogy az állattenyésztő nem tudhatja, mi vár rá a hizlalás befejeztével, amikor a disznót mindenképpen el kell adnia, hiszen nem maradhat a nyakán. Ezt a kiszolgáltatott helyzetet próbálják most kényelmesen elkerülni a takarmány eladásával. Persze a termelők azzal is tisztában vannak, hogy a törzsállomány felszámolását követően nehéz lesz újrakezdeni a hizlalást, de a piaci törvényszerűségek most ezt a fajta viselkedést várják el a termelőktől.
Bárányt csak a kiváltságosok sütnekBorsos Csaba adorjáni felvásárló maga is ezres tételben tenyészt és hizlal állatokat. ![]() Borsos Csaba adorjáni állattenyésztő és -felvásárló – A másik ok, hogy miért olyan olcsó a malac, az, hogy a sertéshúsimport korlátozása, állami letiltása ellenére továbbra is zavartalan a malacimport. Egy hónapja még nagyban érkezett a 130 dináros (407 forintos) malac az EU-ból Szerbiába. Ez úgy lehetséges, hogy a dán kormány például minden kiszállított malac kilója után 1 euró támogatást nyújt a dán gazdáknak állami támogatásként, a kivitel serkentése címén.
A támogatásoknak köszönhetően a hízó ára is alacsonyabb az unióban, mint nálunk, amitől nálunk is elkezdett zuhanni a hízó ára. Erre a mezőgazdasági minisztérium importkorlátozással reagált. Leállították az élő sertés és a fagyasztott disznóhús behozatalát, és a már kiadott behozatali engedélyeket is visszavonták. Ennek köszönhetően napjainkban stabilizálódni látszik a sertéspiac Szerbiában, a vágnivaló sertés ára 170 dinár körül látszik megállni. Érdekes ugyanakkor, hogy a malachús behozatalát nem korlátozta a belgrádi mezőgazdasági minisztérium. Az Európai Unió országaiból szabadon áramlik be Szerbiába a konyhakész malac, kilónként 220 dináros (690 forintos) áron – magyarázta Borsos Csaba. Úgy tűnik, ennek köszönhetően olcsó malachússal ünnepli idén a többség az új esztendő eljövetelét. Míg a malac ára lefelé halad, addig a fiatal szopós bárányok kilójáért már 400 dináros árat is a adnak felvásárlók, mert jelenleg van rá kereslet. A szerbiai bárányok nagy része a belpiacon, kisebb része Horvátországban lel vásárlóra. A bárány ára emelkedik, mivel a környező országokban is alacsony belőle a kínálat. |
![]() |