A mediterrán étrend egészséges, ebben a szakértők nem kételkednek. Az egyetlen feltétel, hogy azt be kell tartani. Mint kiderült, a régió lakói, ahonnan ez az étkezési mód származik, már régen felhagytak vele. Ezt bizonyítja az olasz statisztikai hivatal, az ISTAT meglepő jelentése.
És mi a helyzet a mediterrán étrend bölcsőjében, a Földközi-tenger partvidékén? Ami Olaszországot illeti, nem a legjobb.
Tavaly az ISTAT 4,5 ezer olasz felnőtt körében végzett felmérést. Eredményei teljesen összetörték az olasz életmódról alkotott képünket. Kiderült, hogy a megkérdezettek 46,2 százaléka túlsúlyos vagy elhízott. Ráadásul a megkérdezett olaszok több mint 33 százaléka egyáltalán nem sportol.

Ha elmegyünk bármelyik olasz városba, és közelebbről megnézzük, mit rendelnek a lakosok, a fenti számok már nem is olyan megdöbbentőek. Ha ételekről van szó, az olaszok nagyrészt hagyománytisztelők. A napot valami édességgel kezdik, például cornettóval és kávéval. A déli életmódhoz igazodva az olaszok későn eszik meg a vacsorájukat, és ez nagyon gyakran meglehetősen kiadós lakoma formájában történik, például nagy adag pizzát, tésztát vagy más kalóriadús ételt rendelnek.
Olaszországban is sok gyorsétterem működik, amelyek – sok más országhoz hasonlóan – nagyon népszerűek. Az ott elfogyasztott menüket nagy mennyiségű bor és sör kíséri, ami szintén nem diétás.
És mi a helyzet más mediterrán országokban? A francia Elhízás Elleni Liga (Ligue Contre Obésité) tanulmánya szerint a franciák csaknem fele túlsúlyos, 17 százalékuk pedig elhízással küzd. Itt azonban jelentős regionális különbségek vannak: Párizs és a mediterrán övezet lakói karcsúbbak, mint az ország északi részén élő honfitársaik.
A helyzet sokkal rosszabb Spanyolországban, ahol a felnőttek több mint 53 százaléka túlsúlyos, további 16 százalékuk pedig elhízott. A görögök is hasonló helyzetben vannak.
Ezek közül az országok közül Görögország és Spanyolország van az európai átlag felett, de ez nem jelenti azt, hogy az olaszoknak és a franciáknak nem kell dolgozniuk a problémán.
Nem jobb a helyzet Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban, Magyarországon és Szlovákiában sem, ahol a túlsúlyos vagy elhízott emberek aránya 60 százalék körül mozog.