Az idei spárgaszezon megnyitása alkalmából a Potsdam-Mittelmark Kerületi Gazdaszövetség tájékoztatást adott az ágazat helyzetéről, többek között a szezonális munkások bérezéséről.
Kiderült, hogy csökkentek a termőterületek, ami elsősorban a termelők megnövekedett költségeinek köszönhető. Ráadásul az idei korai tavasz, amikor kevés melegben és napsütésben volt része a területnek, nem kedvezett a termesztésnek, ezért a spárga húsvét előtt kis mennyiségben került a boltokba.
– értékelte az jelenlegi helyzetet a spárgatermesztők szövetségének vezetője, Jürgen Jakobs.
A Német Gazdaszövetség nemrég aggodalmát fejezte ki, hogy a német spárga egy nap eltűnhet a földekről az olcsóbb import miatt. Egyelőre tény, hogy például az egyik nagy spárgatermesztő régióban, Brandenburgban egyre kisebb a termőterület. Néhány termelő bejelentette, hogy felhagy a termesztéssel, és áfonyatermesztésre vált.
Jakobs arra is rámutatott, hogy 2022 meglehetősen rossz év volt az ágazat számára, mert a német spárga egy része a boltokban maradt. Az energiaválság miatt aggódó vásárlók inkább a külföldi, olcsóbb spárgát vásárolták. – emlékeztetett.
Az idei szezonban az árak jelentősen emelkedhetnek a magasabb termelési költségek miatt, többek között a minimálbér törvényben előírt, óránként 12 euróra történő emelése miatt. Ez érzékenyen fogja érinteni a termelőket – értékelte Jakobs, rámutatva, hogy ez akár 25 százalékos béremelést is jelenthet.
Malte Voigts, egy kremmeni spárgatermesztő arról számolt be, hogy fajtától függően 6-16 euróért tudja eladni a spárgát, de ez megegyezik előző évi árral. Közölte, hogy a közel 250 lengyelországi és romániai idénymunkása számára a minimálbér emelését például a termelékenység növelésével próbálja kompenzálni.
A német termelők, főként online portálokon keresztül, továbbra is keresnek idénymunkásokat. Közvetlenül lengyel nyelven is megjelennek a hirdetések. Például a Spargelhof Hesngens ültetvény Selfkant-Havertben (Észak-Rajna-Vesztfália) a következőképpen írja le a foglalkoztatási feltételeket: heti 6 napot dolgozunk, általában 5.30-tól 12.00 óráig. Meleg időben a déli órákban hosszabb szünetet tartunk, és délután további 2-3 órát dolgozunk. Közlik továbbá, hogy a bért havonta egyszer fizetik ki, de a dolgozónak lehetősége van hetente egyszer előleget kapni.
A béreket számlára vagy készpénzben lehet kifizetni. Az oda utazást a dolgozónak magának kell megszerveznie. Romániából viszont saját autóbuszos szolgáltatást nyújtunk. – mutat rá a Spargelhof Hesngens.
A szállás a tartózkodás időtartamára többágyas szobákban, közös WC-vel és zuhanyzóval biztosított. Az ilyen szállás ára 77 euró hetente. Az étkezést is saját maguk biztosítják. Közös konyha áll rendelkezésre, de az edényeket, tányérokat és evőeszközöket magunknak kell hozni – mutat rá az ültetvényes és hozzáteszi, hogy hetente kétszer biztosítjuk a vásárlási lehetőséget. Ami a munka utáni kikapcsolódást illeti, a vállalkozó WIFI-t, focipályát, asztaliteniszt, grillezőt kínál a szabadidő eltöltéséhez, valamint egy 5 km-re lévő uszodát.