A repcemézről már több cikkben is beszámoltunk (lásd itt: Repceméz gyomorpanaszok ellen) De nem lehet elégszer elmondani, hogy miért is érdemes ezt a “marcipánízű” mézfajtát használnunk, akár cukor helyett kávéhoz, teához, vagy akár gyomorpanaszok ellen.
Mivel épp a napokban pergetik a méhészek ezt a mézfajtát – lassan leérik a mezőkön a repce – nagy esélyünk van arra, hogy még teljesen frissen meg tudjuk vásárolni, ha közvetlenül a méhészhez fordulunk.
Ha még folyékony állapotban sikerül hozzájutnunk, akkor egy egészen különleges ízű tavaszi ízélményben lesz részünk. Én méhészként mindig ünnepnek élem meg a repceméz pörgetését, hiszen ez az első méz az évben (legalábbis a mi vidékünkön), és rendkívüli módon kedvelem.
De akkor sem lehet okunk panaszra, ha már kristályos, hiszen a többi mézhez képest lágyan kristályosodik és normál szobahőmérsékleten könnyen kezelhető marad. Természetesen még tovább lehet krémesíteni (lásd a méz házi krémesítéséről szóló cikkünket itt), de igazából nem szükséges.
Tehát lássunk egy gyors összefoglalót a repcemézről:
- A mézek közül előnyös a savassága (3,5-4,2 ph). Ezért is jön jól a gyomorpanaszokra.
- Egy igazi tavaszi mézfajta, mely ízében (folyékony formában) hordozza az évszak frissességét, sokszínűségét. De a kristályos repceméz íze is különleges, marcipános.
- A kristályos repceméz diszkrét, visszafogott ízének és krémes állagának köszönhetően a kávé, tea ízesítésére különösen alkalmas. Továbbá remek alapja a különböző krémeknek, krémes recepteknek.
- A tiszta repceméz kristályosan olyan fehér, mint a zsír, állaga pedig krémes. Az apró szemcsék alkalmasak más mézek beoltására, ha azokat krémesíteni szeretnénk.
Bár a repceméznek relatív magas a glikémiás indexe a mézek között – GI 62-64 – a kristálycukorénál valamivel alacsonyabb. Peroxid és non-peroxid aktivitás tekintetében a közepes mézek közé tartozik. Vagyis a nedvesség hatására (például a nyálkahártyánkon) felszabaduló hidrogén-peroxid inkább közepes mértékű. A népi gyógyászatban gyomorfekélyekre, vesebántalmakra és a koleszterin csökkentésére ajánlják.
A szerző a Méhek ajándéka című könyv szerzője, melyben részletesen és olvasmányosan számol be a mézfajtákról és a többi méhészeti termékről.
Ajánljuk még:
A kiszámíthatatlan időjárás miatt erre kell fokozottan figyelnie a méhésznek