Ahogy azt korábban megírtuk, Mark Rutte kormánya elkötelezte magát, hogy 2030-ra felére csökkenti a nitrogénkibocsátást Hollandiában, mivel az ország levegőjében és vizeiben magasabb a nitrogén-oxidok szintje, mint amit az uniós előírások megengednek.
Mivel a kibocsátás nagy része a több mint 100 milliós haszonállatállomány hulladékából származik, a kormány egyharmadával szeretné csökkenteni a szarvasmarha-, sertés- és baromfilétszámot.
Annak ellenére, hogy a vidéki régiókban sokan elismerik az az intézkedés jelentőségét, farmerek ezrei tüntettek a bezárások ellen.
Az megközelítőleg 1,47 milliárd euró összköltségű, az EU által támogatott programban 2028 februárjáig a hollandiai „túlterhelt Natura 2000 területeken” működő kis- és közepes méretű állattartóknak bele kell egyezniük abba, hogy véglegesen és visszafordíthatatlanul leállítják működésüket, és nem kezdik el ugyanazt a tartási-tenyésztési tevékenységet máshol Hollandiában vagy más európai uniós tagállam területén. Ehhez a holland gazdák
A döntés után megkerestük a Hollandia budapesti nagykövetségén működő mezőgazdasági munkacsoportot, hogyan is zajlik majd a kártalanítás. A Koen van Ginneken agrárattasé vezetésével működő csoporttól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy Hollandia önkéntes alapon csökkenti az állattartását, ám ezeket az állami támogatási szándékokat az Európai Bizottságnak mindig jóvá kell hagynia, hogy megakadályozza a belső piaci verseny torzulását.
A kompenzációs rendszer pontos részletein még dolgoznak, a nemzeti keretrendszert még közzé kell tenni és a tervek szerint az intézkedést július 1-ig végre kell hajtani. „Általánosságban elmondható, hogy a kivásárlási összeg a vállalat értékének 120%-áig terjedhet, amennyiben a tevékenység nagy nitrogénhatást gyakorol a Natura 2000 területekre – áll a munkacsoport válaszában.
Mindezek miatt még azt sem lehet tudni, hogy vajon hány gazdálkodó „fogadja el az ajánlatot”, vállalja a telepbezárást, hisz az önkéntes alapon zajlik majd.
Nem kétséges, hogy a holland gazdáknak mindez számos gondot okoz majd és sokan abba is hagyják a mezőgazdasági termelést, de ha a sorok között olvasunk,
az Európai Bizottság által jóváhagyott program nem azt jelenti, hogy a telepek végleg megszűnnek és így csökken az EU állattartása, hanem azt, hogy a holland gazdák a borjúhizlalda helyett mondjuk tojótelepet építenek akár otthon, akár más uniós tagállamban.