0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 29.

Kiszoríthatja a műanyag a környezetbarát papírcsomagolást

Belefulladhatunk a műanyagba ahelyett, hogy újrahasznosítanánk a papírt: lábon lövik az uniós körforgásos gazdaságot az EP-képviselők javaslatai.

Egyensúly helyett erőltetett újrahasználat: műanyaggal teli szakadék felé száguld az Unió

Illusztráció

A körforgásos gazdaság megvalósításának több módja van.

Az egyik az újrahasználat, a legyártott termékek tisztítást követő újbóli felhasználása.

Egy másik az újrafeldolgozás, vagyis a termékek anyagának szelektív begyűjtése és feldolgozása, hogy abból hulladék helyett ismét alapanyag készüljön.

A két megközelítés nem ellentéte, hanem kiegészítője egymásnak. Minden anyagtípusnál más út lehet a leghatékonyabb, így fontos, hogy a majdani szabályozás megtalálja a harmonikus egyensúlyt.

Az EP-ben benyújtott javaslatok azonban nem ebbe az irányba mutatnak, hanem minden téren – a gazdasági, környezetvédelmi és gyártástechnológiai racionalitással ellentétesen – az újrahasználatot erőltetik. Ez a megközelítés a műanyagnak kedvez, mivel ellenállóbb anyag – csakhogy nehéz újrafeldolgozni, és életciklusa végén hosszú évekig veszély jelent az egészségre és az élővilágra, hiszen több száz évig nem bomlik le.

A hullámpapírt természetéből fakadóan nehéz újrahasználni, viszont anyaga szinte teljes mértékben visszaforgatható a termelésbe, de még ha ez valamiért nem is történik meg, a természetben is gyorsan lebomlik.

A hullámpapír-ipar már ma is 90%-ban újrahasznosítja alapanyagát.
Illusztráció

12 millió tonna extra műanyag Európába, 16 milliárd liter víz a csatornába

A MAHUSZ és az Európai Hullámpapírgyártók Szövetsége (FEFCO) közös álláspontja szerint a tervezet jelenlegi célszámai – például a hullámpapírra előírt kötelező újrahasználati célok – életszerűtlenek, és egyes piaci szegmensekben, így a kiskereskedelmi és szállítási csomagolásnál, valamint az e-kereskedelemben a műanyag tálcák, rekeszek, ládák, dobozok használatát helyeznék előtérbe az üzleti szereplőknél.

Röviden: a szabályozás a piacokat a műanyag használatára ösztönözné, amely plasztikáradathoz vezetne Európában.

Az Európai Hullámpapírgyártók Szövetsége (FEFCO) számításai szerint 2040-ig 12 millió tonnával, azaz másfélszeresére nőne a forgalomban lévő műanyag csomagolások mennyisége Európában, tisztításukhoz pedig évi 16 milliárd liter vízre lenne szükség. Mindez szembe menne az Európai Zöld Megállapodással, az EU saját Körforgásos Gazdaság akciótervével, valamint az egyszer használatos műanyagok visszaszorításával kapcsolatos irányelvvel. Azaz szinte minden, az elmúlt években elfogadott európai környezetvédelmi vívmányt lerombolna az új modell.

Illusztráció

Fej vagy gyomor? Környezetvédelmi öngól és gazdasági zsákutca

Noha a módosításokat benyújtó képviselők a fenntarthatóságra hivatkoznak, az eredmény éppen ellentétes lenne. A FEFCO megbízásából készült, tudományosan lektorált 2022-es tanulmány megállapította: egységnyi árut azonos távolságra szállítva egy újrafeldolgozott hullámkarton doboz 15 környezetvédelmi kritériumból 10 esetében fenntarthatóbb, mint egy újrahasználható műanyag rekesz. A klímaváltozásra gyakorolt hatást tekintve 28%-kal kedvezőbb, gyártása feleannyi fosszilis energiát emészt fel, háromszor takarékosabb a vízzel miközben 79%-kal kevésbé is szennyezi a vízkészleteket.

A zöld öngól mellett Európa a gazdaságát is lábon lőné. A hullámpapír-ipar közvetlenül 100, a beszállítókkal együtt 270 ezer embert foglalkoztat a kontinensen.

Hazánkban a MAHUSZ tagvállalatai közvetlenül több mint 2800 alkalmazottat foglalkoztatnak, és termékeik 90% körüli újrafeldolgozási arányával nagyban hozzájárulnak Magyarország természeti értékeinek megóvásához is. A MAHUSZ határozott álláspontja ezért az, hogy a hullámpapír-ipart nem üldözni kellene, hanem példaként állítani más szektorok elé.

Illusztráció
Forrás: MAHUSZ

Magazin ajánló: