Genetikailag (is) kódolt élethossz
Az emberi élettartamot sok tényező befolyásolja, beleértve az egészségi állapotot, életmódot, genetikai adottságokat és az orvostudomány fejlődését.
Fontos az egészséges életmód fenntartása, az egészséges táplálkozás, a testmozgás és a szűrővizsgálatok rendszeressége az egészséges és hosszú élet támogatása érdekében.
A tilburgi és a rotterdami egyetemek statisztikusai mintegy 75 ezer holland adatait elemezték az elmúlt harminc évben.
Azonban valamit elrontunk, hiszen már a százéves életkort megélő emberek sincsenek sokan, hiába mondják a kutatók, hogy genetikánk akár 114-115 évet is adhatna nekünk. Igaz lehet a mondás, hogy csak a százéves kort kell megélni, mert százéves kor felett már kevesen halnak meg…
Az öregedés, és kontrollja
A kutatók napjainkra számos módszer eredményességét bizonyították, melyek alkalmasak az öregedés folyamatát lassítani, az egészséget fenntartani.
Az erre a célra alkalmas anyagok tartalmazhatnak antioxidánsokat, ilyen például a C-vitamin, E-vitamin és a resveratrol.
Gyógynövények közül a páfrányfenyő, a Ginkgo biloba és a szibériai ginzeng a stressz csökkentése és a szellemi teljesítmény javítása kapcsán lassítják az öredegedési folyamatokat.
Az ashwagandha (Withania somnifera) pedig az ajurvédikus gyógyászatban használt növény, mely a szervezet kortizol szintjének csökkentésével segíthet megelőzni az öregedésből eredő betegségeket. A kortizolt akkor termeli túl a mellékvese, ha a stessz állandósul az életünkben. Kortizol termelés enélkül is van, ez segít például reggel abban, hogy felébredjünk, ám akinek túlzott a kortizol termelése, nem tud korán lefeküdni, éjjel többször felébred, nem alszik jól, egész nap fáradt.
Bár nagy kihívást jelent az öregedés elleni harc, egyre több kutatás és felfedezés segíti az embereket abban, hogy hosszabb és egészségesebb életet éljenek.
Érdekességek: ettől is függhet a hosszabb élet
A beleinkben élő baktériumok, azaz a bélflóránk egészsége jelentős szerepet játszik immunrendszerünk hatékony működésében, mely szintén alapja a hosszabb és jobb minőségű életnek. Jelenleg is számos különböző öregedésgátló molekula van kísérleti stádiumban. Ezek hatásmechanizmusa általában azon alapul, hogy igyekeznek az öreg sejtek egészséges működését hosszabb ideig fenntartani. Most egy új ilyet találtak, ami nem is annyira új…
A kumarin hazánkban is megtalálható több gyógynövényben, egyik legismertebb közülük az orvosi somkóró, mely az egész országban megtalálható, a lucernához hasonló levelű, de annál nagyobb és sárga virágú növény. Ennek kumarintartalmának köszönhetően eddig véralvadás gátló hatását ismerték, és azt is tudták, hogy íze nagyon kellemes. Fogyasztása pont emiatt csak szigorú kontrollal ajánlott, hiszen abból nagy baj is lehet sérülés esetén, ha valakinek nem megfelelően alvad a vére.
A MIC-nek (Micophagy-Inducing Compound – mikrofágiát kiváltó vegyület) nevezett molekula a kumarinból állítható elő, véralvadásgátló, antibakteriális, gombaellenes, vírusellenes és vércukorcsökkentő tulajdonságai vannak. Emellett antioxidáns és neuroprotektív (idegvédő) hatású. Ipari mennyiségben egyes fahéjfajtákból vonják ki.
Így képes fenntartani a szervezet sejten belüli újrahasznosítási rendszerét, amely folyamat – sok más mellett -, az életkor előrehaladtával akadozni kezd.
A mitokondriumok helytelen működése nagyban hozzájárul az olyan, korral járó betegségek kialakulásához, mint a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, számos szív-, és érrendszeri betegség, valamint az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség anyagcsere-betegségei. A szarkopénia, azaz az izomtömeg és az erő elvesztése is nagymértékben közrejátszik az időskori gyengeséggel járó szövődményekben.
A kutatók biztosak benne, hogy a kumarinból előállítható MIC molekula lehet az első olyan új gyógyszer-szerű anyag, amely hatékony mitofágián keresztül képes fenntartani a mitokondriumok egészségét, így az öregedési folyamat lassításának lehetséges terápiájává válhat.