Mirthys
Az 1966-os alapítású, kezdetben kacsatenyésztéssel foglalkozó cég 1970-ben kezdte meg kacsák genetikai szelekcióját és az ezen alapuló tenyésztésüket. 1989 óta foglalkozik galambtenyésztéssel is. Jelenleg három kacsa- és két libafajtában, valamint a mirthys galambhibrid három típusában állít elő szülőpárokat, az európai tenyészgalamb-állomány 25 százalékát. A tenyészpárokat paramyxovírus és szalmonella ellen vakcinázzák. – A három legfontosabb tulajdonság, amelyre szelektálunk: a termelékenység, a testtömeg és a húshozam – mondta a Farmers Weekly magazinnak Magali Blanchet, a vállalat galambtenyésztés-vezetője. – A cél az, hogy szép gömbölyű és gömbölyített mellű madarat állítsunk elő, hiszen a vásárlók ezt szeretnék. A vállalat magas szintű biológiai biztonságú galambkiválasztási központjában 5000 pár nagyszülői állomány (GP) és 600 pár dédszülői állomány (GGP) található. A mirthys fajtán belül fehér, színes és szarkarajzú típusokat különböztetünk meg, amelyek között kisebb termelékenységi különbségek vannak.
Egy francia galambtenyésztői fórumon ezt olvasni róluk: „Minden amatőr tenyésztő álomgalambja és minden profi ideálja”. Ugyanitt a 28 napos élőtömeget így adja meg egy tenyésztő:
A hazai termelői tapasztalatok szerint a mirthys kiválóan termel nemcsak intenzív, hanem háztáji körülmények között is. |

– Jelenleg a takarmánypiacon nincs kiszámíthatóság – én ezen szeretnék változtatni. Ha összejön a megfelelő nagyságú földterület, akkor 95-98 százalékban meg tudom termelni a takarmányt az egész integráció számára, illetve addig is meg tudom venni az alapanyagot. Ebből én készítem el a tápot, a termelőknek pedig ezzel kell a madaraikat etetni. Ennek „fejében” minden év legelején rögzítjük a táp árát, illetve azt is, hogy abban az évben mennyiért vásárolom vissza a vágógalambot az integrációbeli tagoktól.
Ezzel stabilitást tudok a termelőknek adni, vagyis fixen ki tudják számolni, ha mondjuk, 55 kiló takarmányt eszik meg egy pár egy évben, akkor mennyi a takarmányköltség és az egyéb költség, valamint azt is, hogy a megadott felvásárlási ár mellett ez megéri-e számukra vagy sem.
Ha a termelő tőlem veszi a pelletált takarmányt, akkor természetesen garantálom a vágógalamb visszavételét. Ez így, azt gondolom, korrekt üzletmenetet eredményez majd.