Egy fővárosi társasház alagsorából látják el a legjobb éttermeket és boltokat vegyszermentes mikrozöldekkel és fűszernövényekkel. A budapesti vertikális kert megvalósítása két fiatal egyetemista, dr. Balázs Bence és Szűcs Endre ötlete volt.
– Nem vagyok képzett mezőgazdasági szakember – Bence igen, ő húsmarhák mellett nőtt fel –, én a műszaki egyetemen végeztem, de mindig érdekelt a mezőgazdaság és a vállalkozásfejlesztés is, és már az egyetemen azon gondolkodtam, hogyan tudnám ezeket a területeket ötvözni. Sokáig nem foglalkoztam azzal, hogy mit eszek, de amikor megszületett az unokaöcsém, akkor elgondolkodtam, hogy mit fog majd Misike enni, mondjuk ötven év múlva, meséli Endre, hogyan is született meg a cégük, a bedrock.farm ötlete.
Az inspirációt Amerikából merítette, Kimbal Musk, a Teslát megalkotó Elon Musk testvérének vállalkozására figyelt fel, aki New Yorkban egy autóparkolóban felállított konténerekben alakított ki vertikális kertet.
– Kialakult az üzleti axióma is, ami nálunk a piaci igény lett. A séfeknek friss alapanyagra van szükségük, a növényeknek pedig ideális környezetre a növekedésükhöz. Kis cégként a valós problémákra kell fókuszálni, és rájöttünk, hogy a séfek egyik legnagyobb gondja a friss, aromás zöldek beszerzése, ráadásul minden évszakban, rendszeresen. Erre megoldás a beltéri, kontrollált környezetben való termesztés. Ezekhez az igényekhez igazítottuk a technológiát, magyarázza Endre az alapvetéseket.
Jelenleg kifejezetten mikrozöldekre fókuszálnak, de a rendszer moduláris, alkalmas arra is, hogy salátákat, ehető virágokat vagy gombákat termesszenek.
Rendelésre aratnak
Ez az iparág még gyerekcipőben jár, ezért szinte mindent maguk fejlesztettek, a termesztőtálcától kezdve a medencéken, a recirkulációs rendszeren át a világításig.
A propagációs fázisban az egyes tálcákra azonos mennyiségű vetőmagot helyeznek. A csíráztatáshoz nem termesztőközegre kerülnek a növények, hanem tápköd lengi őket körül, ezután kerülhetnek át a hidropóniás rendszerre, ahol már tápoldat folyik a növény alatt, ami folyamatosan cirkulál a csövekben.
Bár egy vertikális farmon mindenféle növényt meg lehet termeszteni, egyes esetekben a termesztés költségei az energiaárak miatt irreálisak lehetnek. A mikrozöldek esetében azonban nem túl magas az energiafelhasználás.