0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 14.

Generációváltó sertésfarm Gerendáson

Viczián János lakhelyén, Gerendáson és családjában is nagy hagyományai vannak a sertéstartásnak. Az elmúlt ötven év során sok változást és nehézséget megélt, de talán sosem volt olyan bizonytalan a jövőt illetően, mint mostanában.
sertések Gerendáson
Fotók: Medgyesi Milán

Viczián János egész életében állattenyésztéssel foglalkozott. A szakiskola után végigjárta a szövetkezeti ranglétrát a gyakornokitól a főállattenyésztői szintig, 2000-ben pedig családi vállalkozást alapított.

A családi gazdaságban elsősorban sertéstenyésztéssel foglalkoznak, jelenleg az átlagos állomány 100 koca és 1000 hízó. Növénytermesztést mintegy 100 hektáron folytatnak. Gazdálkodásuk ezen ágazatának legfontosabb feladata az állatok minőségi takarmányellátása, de a család biztos megélhetéséhez is hozzájárul.

A gazdaságban Viczián János és három fia dolgozik. A legfiatalabb programozó, a középső agrármérnök, falugazdász, a legidősebb pedig gépész.

A korábban elvégzett korszerűsítéseknek és gépesítésnek köszönhetően nincs szükségük alkalmazottra.

– Kezdetben a gyerekeim segítették a munkámat – mesélte János –, de mára felsőfokú képesítéssel rendelkező fiatal gazdák, és felnőttek a feladatokhoz. Mostanra már övék a kezdeményezés és a döntések joga, és én segítem őket a munkámmal, tapasztalatommal.

gazdák a hizlaldában
Viczián Tamás és édesapja a teli hizlaldában

A rendszerváltást követően a családi földterületek visszakerültek a tulajdonukba, ez tette lehetővé a családi gazdálkodás beindítását. Kihasználva az akkori géptámogatást, erő- és munkagépeket vásároltak. A termelésben volt tapasztalatuk, hiszen korábban a helyi Munkácsy Szövetkezetben dolgoztak és az ott biztosított háztáji területen termeltek ipari hibrid növényeket és szántóföldi kertészeti kultúrákat. Sertéstenyésztéssel már akkor is foglalkoztak, kisebb számban kocákat tartottak, és a szaporulatot meghizlalták.

Gerendáson abban az időben a háztájiban és a szövetkezetben is nagy volt a sertéstartási kedv. Évi 12 000 hízót értékesítettek a településről, amelynek a felét a háztáji gazdaságokban hizlalták. Rövid útkeresés után Vicziánék is ezt választották fő profiljukká, és a nagyszülők tanyáján kezdték kialakítani a telephelyüket.

A legidősebb fiú, Róbert sikeres fiatal gazda pályázatának köszönhetően sertésfiaztatót, malacnevelőt, hizlaldát, takarmánykeverőt és fekete-fehér öltözőt építettek 30 koca és szaporulata számára, majd 2007-ben további bővülésről és fejlesztésről döntöttek. Megvásárolták a szövetkezettől a szomszédságukban található, akkor már évek óta üresen álló sertéstelepet, ahol ÁTK-pályázatok segítségével jelentős technológiai és környezetvédelmi rekonstrukciót hajtottak végre.

Mivel a Maros hordalékkúpján, különösen védett vízbázison és nitrátérzékeny területen gazdálkodnak, szigorú környezethasználati előírásoknak kell megfelelniük.

Szigetelt trágyatárolót építettek, szigetelték és felújították az istállók padozatát, figyelő kutakat, környezetvédelmi monitoringrendszert alakítottak ki, valamint rakodógépeket vásároltak a szalma-, illetve trágyakezeléshez, és a tartást teljes egészében szalmás, mélyalmos technológiára alapozták.

Bővítették a fiaztató battériákat és chipes, automata kocaetetőket állítottak be. Ezek a termékenyítés időpontjához és az állat aktuális állapotához igazítva, egyedenként adagolják a takarmányt. Két-három ember munkáját végzik el. A takarmányozás az egész telepen gépesített behordórendszerrel történik.

automata etető
A chipleolvasó NEDAP automata a termékenyítés időpontjához és az állat aktuális állapotához igazítva, egyedenként adagolja a takarmányt. Két-három ember munkáját végzi el

A beruházások összértéke meghaladta a 300 millió forintot, de alkalmassá váltak arra, hogy évi 6000 hízót szállítsanak be a Bonafarmnak. Mivel azonban a takarmány Mohácsról, az alapanyag pedig még messzebbről érkezett, 5-6 év után megszűnt ez az együttműködés.

– A Bonafarm közelebbi beszállítót talált, de mi is rájöttünk, hogy nagyobb az állategészségügyi kockázat, ha messziről jönnek és folyamatosan bejárnak a kamionok a malacokkal és a táppal. Inkább saját és csökkentett létszámú kocaállományt állítottunk be, amelynek a takarmány jelentős részét magunk állítjuk elő – mondja Viczián János.

önetető
Az automata önetető lehetővé teszi, hogy a hízó eldöntse: külön eszik és iszik, vagy keveri a vizet a száraz táppal, és moslékként fogyasztja el

A négyhektáros sertéstelep 2400-2500 férőhelyet biztosítana, de ennek jelenleg csak a 40 százaléka üzemel az elmúlt három év gazdasági nehézségei miatt.

– Amikor tavaly a rettenetes aszály miatt 13-17 ezer forintba került egy mázsa kukorica, miközben a hízó ára 600 forint alá esett, úgy döntöttünk, abbahagyjuk a termelést.

2000 óta sok mindent megéltünk. Sokszor kellett más forrásból finanszírozni a termelésünket, hiszen a fejlesztéseknek is komoly anyagi vonzata volt, de mostanra tartalék nélkül maradtunk.

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: