0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 14.

Először precízen, utána precíziósan

2023-ban egy videósorozatban követtük végig két gazda útját a precíziós átállás során. Az AGROmashEXPÓn rendezett kerekasztal-beszélgetésen arra voltuk kíváncsiak, a szereplők mennyire elégedettek az eredménnyel.
A kerekasztal résztvevői
fotó: Csatlós Norbert

A gazdák mellett megkérdeztünk szakértőket is, vajon szerintük hogyan érdemes bevezetni a gazdálkodásba az adatalapú gazdálkodást.

Mindkét gazdálkodó a 2021-es precíziós pályázaton nyert támogatást. Nemes Gergely uszódi gazdának 2023-ban már a második automata kormányzású traktora is megérkezett, míg a sajóládi Oláh Mártonnak vissza kellett adnia a támogatást, mert az aszály, az inputanyagár-növekedés és az alacsony értékesítési bevétel miatt nem tudta megvalósítani a tervezett fejlesztéseket.

Ennek ellenére Márton nem adta fel, és ha teheti, újra elindul a pályázaton, mert az eddig bevezetett adatalapú gazdálkodási elemek, a differenciált kijuttatást lehetővé tevő munkagépek, illetve a farmmenedzsment-szoftver használata így is mintegy 20 százalékos költségmegtakarítást eredményezett.
Nemes Gergely, gazdálkodó
fotó: Csatlós Norbert

Gergely már otthonosan mozog az automata kormányzás és shape fájlok világában, számos táblázatban vezeti a gazdasága különféle adatait, továbblépésként pedig olyan kimutatások készítését tűzte ki, amelyek már komplex gazdaságossági számításokra alkalmasak, nemcsak egy-egy részterületen, mondjuk, az üzemanyag-, vagy műtrágya-felhasználásban elért megtakarítást mutatják.

A sorozat egyik szakértője, Molnár Márton, az Agrárközösség Kft. precíziós tanácsadási üzletágának vezetője már több gazdát vezetett végig a precíziós pályázatban kijelölt úton.

– Azoknál a gazdálkodóknál, akik két éve belevágtak és tisztességgel folytatják az átállást, profit- és hatékonyságnövekedést lehet látni. Sőt, látni azt is, hogy tanulnak, igyekeznek felzárkózni a korszerű ismeretek terén. A gazdaságukat nézve olyan, mintha generációváltás történt volna náluk. A változást úgy jellemezném, mintha az internet kora előtt és az internet kora után lennénk – hangsúlyozta a szakértő.
Morlnár Márton, az Agrárközösség precíziós mezőgazdasági szakértője
fotó: Csatlós Norbert

A beszélgetésen a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesületet dr. Ambrus Andrea, a MATE egyetemi docense képviselte, de nemcsak a precíziós növénytermesztés kutatójaként, hanem egy 1300 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó család tagjaként is. Andrea 2005 óta követi a precíziós gazdálkodás elterjedését, ez a kutatási területe. A család gazdaságában is a költséghatékonyság okán kezdték bevezetni a precíziós gazdálkodás alapját jelentő adatgyűjtést. A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy először precízen kell gazdálkodni, majd precíziósan, vagyis helyspecifikusan.

„Nálunk ennek pedig az lett az eredménye, hogy a hozambiztonság veszélyeztetése nélkül tudtuk a költségeket csökkenteni, ez pedig azért lényeges, mert a piaci kapcsolatokat így meg lehet őrizni.”
Oláh Márton, gazdálkodó
fotó: Csatlós Norbert

Abban valamennyi résztvevő egyetértett, hogy a precíziós gazdálkodást fokozatosan érdemes bevezetni. Nem kell egyszerre minden gépet beszerezni – Oláh Márton is elismerte, hogy túlvállalta magát a ’21-es pályázaton. Ahogy Molnár Márton, az Agrárközösség szakértője fogalmazott, egy elefánt elfogyasztását is az első falattal kezdjük el.

Az első, és legfontosabb lépés a gazdálkodással kapcsolatos adatok gyűjtése, rendszerezése, amit követ az adatalapú gazdálkodás kidolgozása. Az adatok tárháza pedig végtelen, azokból ki kell választani azokat, amelyek lényegesek a cél elérése szempontjából.

Az adatokkal kapcsolatban Ambus Andrea arra hívta fel a figyelmet, hogy azokat validálni kell, amiben akár egy régi térkép is segíthet. A saját példájukat hozta fel: területük egy kisebb „foltján” mindig eltértek az eredmények a környező, hasonló talajadottságú területekétől, aminek okát ő is egy régi térképen találta meg, ott ugyanis még a múlt században is szőlőt termesztettek.

Ambrus Andrea, a MATE docense
fotó: Csatlós Norbert

A kutató felhívta egy lényeges külső körülményre is felhívta a figyelmet. Ez pedig az Európai Uniós agrárpolitika, ahol az inputcsökkentés erős kötelezettség, más technológiával meg se lehet valósítani.

„Az élelmiszerek nyomon követhetősége egyre nagyobb erővel fog majd ránk nehezedni, és meg kell tudni mutatni, hogy az adott termék esetében milyen karbon lábnyomunk van, tehát az is, hogy mekkora mennyiségű szén-dioxidot bocsátottak ki a gyártók, amikor az általunk felhasznált műtrágyát, növényvédőszert, gázolajat előállították. Akkor tudunk ezeknek az előírásoknak megfelelni, tehát piacon maradni, ha ezt bizonyíthatóan ki tudjuk mutatni, ezek a rendszerek erre képesek”

– mondta Ambrus Andrea.

Az adatgyűjtés és –rendszerezés legkézenfekvőbb megoldása Nemes Gergely számára a táblázatkezelő, míg Oláh Márton a farmmenedzsment-szoftver használata. Utóbbinak pedig az az előnye is megvan, hogy például az állami adatszolgáltatást könnyebben megteheti a gazda most is, és a jövőben remélhetőleg ezek a rendszerek az adatokat automatikusan is átemelik majd.

Aki belekóstolt már az adatalapú, helyspecifikus, vagyis precíziós gazdálkodásba, az már látja ennek a hasznát. Jövőbeli terveikről szólva a mi két gazdánk is elmondta, hogy indulni szeretne a közeljövő újabb pályázatain – de sokkal átgondoltabb tervek alapján kérik majd a támogatást.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: