Az állatok és növények színe már régóta foglalkoztatja a tudósokat. A színváltozatok kialakulása egy sor evolúciós folyamat eredménye, melyek segítik az élőlényeket a természetes interakciók során. Segítheti az állatokat beleolvadni a környezetükbe, ezáltal elkerülni a ragadozókat vagy épp könnyebben prédát ejteni. A párválasztás során is lehet szerepük azáltal, hogy az egyed fizikai tulajdonságait vizuálisan képezik le a pigmentek – írja a ScienceDaily.
A macskabagoly egy éjszakai ragadozó madár, mely Európa és Szibéria nyugati részeinek erdőségeiben gyakori. Színe a sötétbarnától a halványszürkéig változhat.
Ebből a megállapításból következik, hogy a melegedő klíma hatására és hóborította vidék csökkenésének köszönhetően a hidegebb égövön is a sötétbarna színváltozat fog elterjedni, mutatott rá Miguel Baltazar-Soares posztdoktori kutató. Az általa vezetett kutatás során a finn Turkui Egyetem, Lundi Egyetem és a svéd Linkopingi Egyetem tudósai működtek együtt.
Korábban nem volt bizonyíték arra, hogy a baglyok színe és élőhelyük között lenne bármilyen összefüggés. A mostani kutatáshoz 370 macskabagoly genomját szekvenáltak és elemeztek.
A kutatók találtak olyan génvariánsokat, melyek a hideg éghajlathoz való alkalmazkodást összekapcsolják a világosabb színű tollazattal.
Ilyen például az energia-homeosztázis (a változó külső és belső körülményekhez való alkalmazkodás képessége), a zsírfelhalmozás és az éhezés által kiváltott reakciók kontroll alatt tartása. Ezek vélhetően az adott terület adottságaihoz történő alkalmazkodáshoz köthetőek.
Baltazar-Soares szerint e genetikai variánsok funkcionalitását további vizsgálatokkal kell majd igazolni. Mindazonáltal ezek az eredmények azt sugallják, hogy ezek az együttesen előforduló színváltozatok az éghajlati viszonyokra adott adaptív válaszreakciót jelenthetnek.